ରବିବାର ଖୋଲା ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଦେଖନ୍ତୁ 

0 912

୩୧ ତାରିଖ ରବିବାର ଅଟେ। ସାଧାରଣତଃ ରବିବାର ଦିନ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାହା ହେବ ନାହିଁ। ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଏଜେନ୍ସି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତ ଶାଖା ଏହି ଦିନ ଖୋଲା ରହିବ। ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିନ କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ?

ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରେ ଶେଷ ହେବ ଓ ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି କାରଣରୁ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକର ବାର୍ଷିକ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦକୁ ସହଜ କରିବ।

ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ଖୋଲା ରହିବ

  • ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା (BOI)
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SBI)
  • HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ 
  • ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ (ICICI Bank)
  • ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (Punjab National Bank)

ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଜେନ୍ସି ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଡି ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଶାଖାର ଅପରେଟିଂ ସ୍ଥିତିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି ନିଅନ୍ତୁ।

ବୀମା କାର୍ଯ୍ୟ
୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରଖିବାକୁ ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (IRDAI) ଦ୍ୱାରା ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବୀମା ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା

  • ଜୀବନ ବୀମା ନିଗମ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (LIC)
  • ଘରୋଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀ

କର ବିଭାଗ ସେବା
୨୯, ୩୦ ଓ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଆୟକର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ ବୋଲି ଆୟକର ବିଭାଗ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହା କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ବିଚାରାଧୀନ ବିଭାଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ ଏବଂ ସମୟସୀମା ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଫାଇଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଅତିରିକ୍ତ ସେବା
୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ବିନିମୟ ଓ ଜମା: ବାର୍ଷିକ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ଯୋଗୁଁ ୧ ଏପ୍ରିଲରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ଲେଣଦେଣ ଓ ଜମା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି। ଏହି ସେବା ୨ ଏପ୍ରିଲରେ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy