ଭାରତ କେଉଁ ଦେଶକୁ ଦେଇଛି ସର୍ବାଧିକ ଋଣ? 

0 864

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୪ ରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪-୨୫ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁଦାନ ଏବଂ ଋଣ ପ୍ରାୟ ୬,୬୬୭.୫୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ। ଗତ ବର୍ଷ ବିଦେଶୀ ସରକାରଙ୍କୁ ମୋଟ ୬୫୪୧.୭୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୪,୯୨୭.୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଏବଂ ୧,୬୧୪.୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁଟାନକୁ ଭାରତ ସର୍ବାଧିକ ଅନୁଦାନ ଏବଂ ଋଣ ଦେଇଛି।

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ଟି ଦେଶର ତାଲିକା
ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଭୁଟାନକୁ ମୋଟ ୨୩୯୮.୯୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୬୧୪.୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ମାଲଦ୍ୱୀପ (୭୭୦.୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ନେପାଳ (୬୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ମିଆଁମାର (୩୮୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ମରିସସ୍ (୩୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ଆଫଗାନିସ୍ତାନ (୨୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ବାଂଲାଦେଶ (୧୩୦ କୋଟି), ଶ୍ରୀଲଙ୍କା (୬୦ ଟଙ୍କା) କୋଟି), ସେଚେଲ୍ସ (୯.୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ମୋଙ୍ଗୋଲିଆ (୫ କୋଟି ଟଙ୍କା) ରହିଛି।

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଅନ୍ତିମ ବଜେଟ୍ 
କହିରଖୁଛୁ ଯେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ହେଉଛି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଶେଷ ବଜେଟ୍। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ମୋଟ ଉପରେ ସେ ଷଷ୍ଠ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହି ବଜେଟରେ ଗରିବ, କୃଷକ, ଯୁବକ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାବେଳେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଆୟକର ସ୍ଲାବରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଲକ୍ଷପତି ଦିଦି ଯୋଜନା ସମ୍ପ୍ରସାରିତ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ପାଇଁ ସୁଧମୁକ୍ତ ଋଣ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy