ପିଏଫ ବାଲାନ୍ସ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

0 294

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,: ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ବା ଇପିଏଫ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୭ କୋଟି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଇପିଏଫଓର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଇପିଏଫଓର ସୁଧକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ପିଏଫ୍ ସୁଧ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଇପିଏଫଓ ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

୨୦୨୨-୨୦୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ ୮.୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସ୍ଥିର କରିଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସୁଧ ହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ସୁଧ ଟଙ୍କା ଲୋକଙ୍କ ପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବ । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯେ ଏଥିରେ ସୁଧ କାହିଁକି ହୁଏ ।

ପିଏଫ ଉପରେ ସୁଧ କାହିଁକି ମିଳେ?
ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସଂଗଠନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ରୋଜଗାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଇପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆଗ୍ରହ ଆକାରରେ ଦିଆଯାଏ । ସଂସ୍ଥା ଏହାର ସୁଧ ହାର ୮.୧୫ ରେ ସ୍ଥିର କରିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଇପିଏଫଓ ଦ୍ୱାରା ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଇପିଏଫଓ ଧାରକ ପାଇଁ ସୁଧ ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ସମୟ ଲାଗୁଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂସ୍ଥା ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପଗ୍ରେଡେସନ୍ କରିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟଙ୍କା ପାଇବେ ।

ପିଏଫ ବାଲାନ୍ସ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ?
ଆପଣଙ୍କୁ ଇପିଏଫଓର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ UAN ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରି ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନରେ ପାସବୁକ୍ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଜାତିସଂଘ ନମ୍ବର ପାସୱାର୍ଡ ଏବଂ କ୍ୟାପଚା ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।
ତୁମେ ଦାଖଲ କରିବା ମାତ୍ରେ ତୁମ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ନୂଆ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଖୋଲିବ, ଏଠାରେ ତୁମେ ତୁମର ପିଏଫ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପାଇବ ।
ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ ୦୧୧-୨୨୯୦୧୪୦୬ ରେ ଏକ ମିସ୍ କଲ୍ ଦେଇ ଆପଣଙ୍କର ଚୠ ବାଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy