କିଡନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ – ଯତ୍ନ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଔଷଧର ଅଭ୍ୟାସ

0 1,272

ଭୁବନେଶ୍ୱର,(ରିପୋଟର୍ସ ପେନ୍‌): ବିଶ୍ୱ କିଡନୀ ଦିବସ ଅବସରରେ, କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ ପରେ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ଏକ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ରୋଗୀ ଅଭିଜ୍ଞତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (କେୟାର କନେକ୍ଟ) ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ।

ଡକ୍ଟର. ବିବେକାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା (କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ HOD – ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ଏବଂ ରେନାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନିରନ୍ତର ସମନ୍ୱିତ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଆବଶ୍ୟକତା ହେତୁ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ସବୁଠାରୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଅଟନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରାୟତ ଆଜୀବନ ଏବଂ ଜଡିତ ଜଟିଳ ଚାଲୁଥିବା ଚିକିତ୍ସା ଅଟେ।

ଡକ୍ଟର. ଅଶୋକ ପଣ୍ଡା (ଆସୋସିଏଟ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ – ନେଫ୍ରୋଲୋଜି ଏବଂ ରେନାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ) କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବିଶେଷ ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରୁ । ଆମର ବୃକକ୍ ଦଳରେ ନେଫ୍ରୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍, ୟୁରୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଏବଂ ବୈଷୟିକ କର୍ମଚାରୀ, ନର୍ସ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସକାରୀ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦଳ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଡକ୍ଟର. ସାନନ୍ଦା ବାଗ (ସିନିୟର କନ୍ସଲଟାଣ୍ଟ – ୟୁରୋଲୋଜି ଏବଂ ରେନାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ସର୍ଜନ) କହିଛନ୍ତି ଏହା ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଆମେ କିଡନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଗେଇ ଆସିଛୁ। ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ଆମ ଡାକ୍ତରଖାନା ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଏବଂ କିଡନୀ ରୋଗ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ତଥା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରୁଛି।

ଡକ୍ଟର. ଏ ଶ୍ୟାମ ପ୍ରସାଦ (ମେଡିକାଲ ଅଧୀକ୍ଷକ) ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି – ଚିକିତ୍ସା ହୋଇଥିବା ରୋଗୀ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ କରିବା। ପୁନରୁଦ୍ଧାର ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସମେତ ଅତିଥିମାନେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା, ସେମାନଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ସୁବିଧା ବାଣ୍ଟିବା ସହିତ ସାମାଜିକ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଅନୌପଚାରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହସ୍ପିଟାଲ୍ ପରିବେଶ ବାହାରେ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଯୋଗକୁ ସୁଗମ କରିଥିଲା । ଆମର ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଆରମ୍ଭ କରିବାର ୨ ବର୍ଷ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଦକ୍ଷତା ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ ।

ଡକ୍ଟର. ଲୋକନାଥ ଦାଶ, ଏଭିପି – ବିଡି, ବିଏସକେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବୀମା ଟାଇପ୍ ଭଳି କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଜନସାଧାରଣ ତଥା କର୍ପୋରେଟରମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଏବଂ ଇଣ୍ଟରାକ୍ଟିଭ୍ ଅଧିବେଶନ ସହିତ ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିସ୍ତୃତ ଯତ୍ନ ଯୋଗାଇବା, ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy