ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସହରାଞ୍ଚଳ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ : ରିପୋର୍ଟ

0 167

ସ୍ତନ କର୍କଟ: ଦେଶର ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କର୍କଟ ଅଟେ । ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇଲେ ଏହି କର୍କଟ ହୁଏ । ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ତନରେ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଟିସୁ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଆଇସିଏମଆର ରିପୋର୍ଟରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଏକ ବଡ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ଖୁଲାସା କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ସହ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରାଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ଅଧିକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ଅପେକ୍ଷାକୃତ କମ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଓଉଗଜ ରିପୋର୍ଟ କ’ଣ?

ସ୍ତନ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ
ନିକଟରେ ଆଇସିଏମଆର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏଥିସହ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ଭଳି ରାଜ୍ୟରୁ ମହିଳାମାନେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ୫୬ ଲକ୍ଷ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗ ରିପୋର୍ଟ ହେବ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନ ତଥ୍ୟ କ’ଣ?
ଅନୁସନ୍ଧାନ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ପ୍ରତି ୫୧୫.୪ ଥିଲା । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ତେବେ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ୫୬ ଲକ୍ଷ ରୋଗୀ ଏହି କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବେ । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସହରାଞ୍ଚଳ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ସବୁଠୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ସହରାଞ୍ଚଳର ଜୀବନଶୈଳୀ, ବିବାହ ସମୟ ଏବଂ ଏକ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ । ଏଥି ସହିତ, ସହରର କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବାରେ ଅସମର୍ଥତା ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଅଟେ ।

ସ୍ତନ କର୍କଟ ପ୍ରତିରୋଧ
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଚାଲିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇପାରିବେ । ଆମ ଦେଶରେ ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ କର୍କଟ ରୋଗର ମେଟାଷ୍ଟାଟିକ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୀଡିତ । ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କର୍କଟ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସଚେତନତା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଠିକ ସମୟରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy