ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଲାଗି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ବିପଜ୍ଜନକ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କରିବେ?

0 288

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର: ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସାରାଦେଶରେ ଲାଗି ରହିଛି । ଅହସ୍ୟ ଗରମରେ ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଶରୀର ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ଓ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବର୍ଷା ଓ ଗରମରେ ଆମେ କିପରି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା ।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?
ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କେବଳ ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେକୌଣସି ପାଣିପାଗ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କୁହନ୍ତି, ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ଯୋଗୁଁ ମସ୍ତିଷ୍କ, ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଏପରିକି ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କର ଯକୃତ ବିପଦରେ ପଡ଼ିପାରେ । ବହୁ ବିପଦ, ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ । ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମରେ, ଫୁସଫୁସକୁ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ରକ୍ତ ପଂପ କରିବାକୁ ପଡେ, ଏହି ଋତୁରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କର ହୃଦୟ ଏବଂ ଯକୃତ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ତେଣୁ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ତାପମାତ୍ରାର ନିର୍ଯାତନାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା କିପରି?
ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହର ସମୟରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ସେମାନେ ଦିନରେ ବହୁତ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ନଡ଼ିଆ ପାଣି, କଦଳୀ, ଫଳ ରସ ଏବଂ ଜଳୀୟ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ହଜମ ହେବାକୁ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତରଭୁଜ ଏବଂ ତରଭୁଜ ପରି ଫଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହି ଋତୁରେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦିଓ ସେମାନେ ଚାଲନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପରେ ହିଁ ଚାଲିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ଋତୁରେ, ବୃଦ୍ଧମାନେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଭେଂଟିଲେଟ୍ ରୁମରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଗାଢ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଔଷଧ ସେବନ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସଂପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy