ଆପଣ ସାଲାଡରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତି କି? ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ!

0 221

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ: ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସାଲାଡ କିମ୍ବା ରାଇତା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଏହି ଭୁଲକୁ ନିଜେ ସଂଶୋଧନ କରନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି କରିପାରେ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ଏକ ପ୍ଲେଟ୍ ସାଲାଡ୍ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ରାଇତା ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦଦାୟକ, କିନ୍ତୁ ସାଲାଡ୍ ଏବଂ ରାଇତାର ସ୍ୱାଦ ଲୁଣ ବିନା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇଥା’ନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ଲୁଣ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ କି? ହଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଯଦି ଆପଣ ସାଲାଡ ଏବଂ ରାଇତାରେ ଧଳା ଲୁଣ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସୋଡିୟମ୍ ସ୍ତରକୁ ବଢାଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ ।

ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସାଲାଡ କିମ୍ବା ରାଇତା ଉପରେ ଧଳା ସ୍ଫଟିକ ଲୁଣ ମିଶାଇଦିଅ, ଏହା ସୋଡିୟମ ସ୍ତରକୁ ବଢାଇପାରେ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଝାଳ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

କଞ୍ଚା ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଏଥିରେ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସାଲାଡ କିମ୍ବା ରାଇତା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ ।

ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ, ଆପଣ ସାଲାଡ କିମ୍ବା ରାଇତାରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍‌? ଲୁଣ ବିନା, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଭଲ ସ୍ୱାଦ ପାଇବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଆପଣ ସାଲାଡ, ଚାଟ୍ କିମ୍ବା ରାଇତା ଉପରେ ପଥର ଲୁଣ କିମ୍ବା କଳା ଲୁଣ ମିଶାଇ ପାରିବେ ।

ଏହି ଉଭୟ ଲୁଣ ସୋଡିୟମ୍ ବୃଦ୍ଧିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଥାଳିରେ ଲୁଣିଆ ସ୍ୱାଦ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା, ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ଗ୍ୟାସର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy