ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ କରନ୍ତୁ ବିଶେଷ ପ୍ରତିକାର, ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ

0 205

ହିନ୍ଦୁ ପାଞ୍ଜୀ ଅନୁଯାୟୀ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଅବୁଝ ମୂହୁର୍ତ୍ତ କୁହାଯାଏ, ଏହି ଦିନଟି କୌଣସି ବି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନରେ ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ, ଆପଣ କିଛି ସରଳ ଉପାୟ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରିପାରିବେ । ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା କେବେ ପଡ଼େ ଏବଂ ଏହି ଉପାୟ କିପରି କରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ୨୦୨୪ କେବେ?
ବୈଦିକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷ ତୃତୀୟା ତିଥି ମେ ୧୦ ତାରିଖ ଭୋର୍ ୪.୧୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥି ସହିତ, ଏହା ମେ ୧୧ ରେ ମଧ୍ଯରାତ୍ର ୨.୫୦ ରେ ଶେଷ ହେବ । ଉଦୟତିଥୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ପର୍ବ ୧୦ ମେ’ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ସକାଳ ୫.୩୩ରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨.୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହି ଅବଧିରେ ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ ।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ 
ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ଧନ ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ । ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଗୋଲାପ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ, କ୍ଷୀର ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରୁହେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କେଶର ଓ ହଳଦୀ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । କୁହାଯାଏ ଏହାଦ୍ଵାରା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି 
ଆପଣ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଶୁଭଫଳ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିକାରଗୁଡିକ କରିପାରିବେ । ଏହି ଦିନ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ଵାରରେ ଆମ୍ବ କିମ୍ବା ଅଶୋକ ପତ୍ରର ତାଜା ତୋରଣ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଘରକୁ ଶୁଭଫଳ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକତା ରହିଥାଏ ।

ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର କିଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରଗତିର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଯାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy