ପିଲାଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଏହି ୫ଟି ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ

0 185

ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶ ଟିପ୍ସ: ସମସ୍ତ ପିତାମାତା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବହୁତ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲା ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ । କେବଳ ଶାରୀରିକ ନୁହେଁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଠା କରନ୍ତି । ଏହା କରିବାକୁ ହେଲେ କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ । ତେଣୁ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରେ, ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ବିକାଶ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କରିପାରିବେ । ଏହା କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରେ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଜା ଦେବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ କରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ପଦ୍ଧତିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ।

ଛୋଟ ନିଦ
ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ, ଗୋଟିଏ ଶିଶୁ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେ ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୩୦-୪୫ ମିନିଟ ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ନିଦ ଶୋଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଥକ୍କାପଣ ଦୂର କରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଦିନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇବେ । ଛୋଟ ନିଦ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ପିଲା ଭଲ ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ।

ନୂତନ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଉତ୍ସାହିତ କର
ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନୂତନ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର କୌତୁହଳ ବଢାଇବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶବ୍ଦକୋଷ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ନୂତନ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଏକ କାହାଣୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିପାରିବେ, କାରଣ ପିଲାମାନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ।

ରଚାନାତ୍ମକ ଗତିବିଧି
ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ କହିଲେ ସେମାନେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବିରକ୍ତ ହେବାକୁ ଲାଗନ୍ତି । ତେଣୁ, ଅଧ୍ୟୟନ ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କୁ ଚିତ୍ରକଳା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ନୃତ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି କିଛି ସୃଜନଶୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଅ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ନୂତନ ହବି ବିକାଶ କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସୃଜନଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଧନକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ ।

ଖେଳ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ
କିଛି ଖେଳ ଅଛି ଯାହା ମନକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶିଶୁର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶକୁ ନେଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ବୋର୍ଡ ଗେମ୍‌, ଚେସ୍ ଖେଳ, ତାସ ଭଳି ମସ୍ତିଷ୍କ ଟିଜର ଖେଳିପାରିବେ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା କୌଶଳ, ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କୌଶଳକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ, ଯାହା ମାନସିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ କୁଇଜ୍‌
ପିଲାମାନଙ୍କର ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ବଢାଇବାକୁ, ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦-୨୫ ପ୍ରଶ୍ନର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରୁ ଏବଂ କେତେକ ବାହ୍ୟରୁ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସେମାନେ ଏକ କୁଇଜ୍ ପରି ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିବେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy