ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବା କି? ଜାଣନ୍ତୁ

0 149

ମଙ୍ଗଳବାର ପୂଜା: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଦେବତାଙ୍କର ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କର ଉପାସନା ଏବଂ ବ୍ରତ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆପଣ ହନୁମାନ ସହିତ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ । ସେହିଭଳି, ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ।

ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନି ମହାରାଜ କାହିଁକି ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ରହିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର କାରଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ
ଏହି କାହାଣୀଟି ତ୍ରେତୟା ଯୁଗର ରାମାୟଣ ସମୟର । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ରାବଣ ସୀତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ଲଙ୍କାକୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ହନୁମାନ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଲଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ହନୁମାନ ଲଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ରାବଣ ସେଠାରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ସେତେବେଳେ ହନୁମାନ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ପାରିନଥିଲେ । କାରଣ ମାତା ସୀତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ତାଙ୍କୁ ନେବାକୁ ଆସିବେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଯିବେ । କିନ୍ତୁ ରାବଣ କାରବାରରେ ବନ୍ଦୀ ଥିବା ଶନିଦେବଙ୍କୁ ହନୁମାନ ମୁକ୍ତି କରି ଆଣିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ହନୁମାନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଏଥିରେ ବହୁତ ଖୁସି ହେଲେ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ କିଛି ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

ତା’ପରେ ହନୁମାନ କହିଲେ – ମୋତେ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ତୁମେ କେବେ ଦଣ୍ଡ ଦେବ ନାହିଁ । ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ, ଶନି ଦେବ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପୂଜା ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଶନିବାର ଦିନ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଦଣ୍ଡରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ତଥା ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ତୁମେ ଉଭୟ ଶନି ଦେବ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy