କମ୍ ଲୁଣ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ‘ବିପଜ୍ଜନକ’ ହୋଇପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 130

ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବ: ସୋଡିୟମର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ କମ୍ ସୋଡିୟମ୍ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ମଧୁମେହକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କମ୍ ପରିମାଣର ସୋଡିୟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ଆଦୌ ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ସୋଡିୟମ୍ ହେଉଛି ଏକ ଜରୁରୀ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍‌, ଯାହା କୋଷରେ ଥିବା ଜଳର ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋଡିୟମ୍ ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀର କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମ୍ କମ୍ ହେତୁ ହାଇପୋନାଟ୍ରେମିଆ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଜଳ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ ।

ରକ୍ତରେ କେତେ ସୋଡିୟମ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍‌?
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମର ପରିମାଣ ଲିଟର ପିଛା ୧୩୫ ରୁ ୧୪୫ ମିଲିଅକ୍ୱାଲେଣ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ । 135 mEq / L ରୁ କମ୍ ସ୍ତରରେ ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ତେଣୁ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମର ଅଭାବ ହେଲେ କ’ଣ ହୁଏ?
ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମର ଅଭାବ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହା ଚିନ୍ତା, ଚାପ କିମ୍ବା ସ୍ନାୟୁଗତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ମାଂସପେଶୀ କଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ।

ହାଇପୋନାଟ୍ରେମିଆ କିପରି ହୁଏ?
ଅନେକ କାରଣରୁ ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମର ଅଭାବ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁମାନେ କମ୍ ଲୁଣ ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅଭାବ ହୋଇପାରେ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶରୀର ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଏବଂ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ହରାଇଥାଏ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡାଇରିଆ କିମ୍ବା ବାନ୍ତି ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ଔଷଧ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟେ, ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଜଳ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ । ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ତରଳ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କମିବା ଉଚିତ୍ । ଲୁଣ କେବଳ ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡର ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବାର ଉପାୟ
ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତରେ ସୋଡିୟମ୍ ଅଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସୋଡିୟମ୍ ଗ୍ରହଣକୁ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ । ଏହାର ସଠିକ ପରିମାଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । WHO ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୫ ଗ୍ରାମ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ସହଜରେ କମ୍ ସୋଡିୟମ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରିବେ । ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy