କାକୁଡି ଅଧିକ ଖାଇଲେ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 188

କାକୁଡି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ୍ ହିତକର। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ସାଲାଡରେ କାକୁଡି ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କାକୁଡି଼ରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ। ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଧିକ ଜଳୀୟ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।ଯାହା ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କାକୁଡି ଅଧିକ ଖାଇଲେ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାକୁଡି଼ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା କଣ ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।…

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ, କାକୁଡି ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଦିନରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।  ଯାହା ଦ୍ବାରା ଶରୀର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଲାଭ ବଦଳରେ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ। କାକୁଡିରେ କାକୁର୍ବିଟାସିନ୍ ଥାଏ। ଯାହାକି ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ବାସ୍ତବରେ, ରାତିରେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ଭାରି କରିଦିଏ। ତେବେ ଆପଣ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ବି କାକୁଡି ବଢାଇଥାଏ। ଥଣ୍ତା ଜନିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। 

ନିଦ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ:
ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ କାକୁଡି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶୋଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡେ । କାରଣ ଭାରି ପେଟ ହେତୁ ଆପଣ ଶୋଇବା ଏବଂ ଓଲଟପାଲଟ ହେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ଶକ୍ତି ଖରାପ । ତେବେ ଆପଣ ରାତିରେ ଭୁଲରେ ବି କାକୁଡି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। 

କେବଳ ଦିନରେ କାକୁଡି ଖାଆନ୍ତୁ :
ଅଧିକାଂଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କେବଳ ଦିନରେ କାକୁଡି ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। କାରଣ ଏହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି । କାକୁଡି ଖାଇବା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ଥିବା ୯୫% ଜଳ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖାଯାଇପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିବା ସହ କର୍କଟ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ। 

Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହାକୁ କୌଣସି ସମାଧାନ ଭାବେ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଷୟର ଜ୍ଞାନଥିବା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy