ଉଦାସୀନତା ପାଲଟିଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ବଡ କାରଣ, ଏହାକୁ କିପରି ଏଡାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ?

0 151

ଉଦାସୀନତା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆଜି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ । ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅଜାଣତରେ ଅସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ଅବସାଦର ରୂପ ନେଇଥାଏ । ଯଦିଓ ଉଦାସୀନତା ଏକ ସାଧାରଣ ମାନସିକ ସମସ୍ୟା, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାର ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ ।

ବରିଷ୍ଠ ମାନସିକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ ହରମୋନ୍ କମ୍ ମୁକ୍ତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଅବସାଦର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଉଦାସୀନତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଚରଣ ବଦଳିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ କ୍ରମାଗତ ୧୪ ଦିନ ଦୁଃଖ ଅନୁଭବ କରିବା । କୌଣସି କାମ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଏବଂ ସର୍ବଦା ଏକାକୀ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହା ଉଦାସୀନତାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ ।

ଉଦାସୀନତାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?
ଅତ୍ୟଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାପ କିମ୍ବା କିଛି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅବସାଦରେ ପଡ଼ିପାରେ । ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ବଦଳିଯାଏ, ସେ ପୂର୍ବପରି କିଛି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ନିଜ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସଂଲଗ୍ନତା ମଧ୍ୟ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି ସମୟରେ, ଯଦି ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଯତ୍ନ ନିଆ ନ ଯାଏ, ତା’ର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ସେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଉଦାସୀନତାର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଚିନ୍ତା କରିବାର ଏବଂ ବୁଝିବାର କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ହୁଏ ଏବଂ ନିଜ ଉପରେ କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରୁହେ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଇପାରେ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ।

ଉଦାସୀନତା ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଉଦାସୀନତା । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜକୁ ମୂଲ୍ୟହୀନ ମନେ କରେ । ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ମାନସିକ ରୋଗ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ, ତାଙ୍କର ଆଶା ହଜିଯାଏ, ସେ ଜୀବନର ଅର୍ଥ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରନ୍ତି ।

ଉଦାସୀନତା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା କ’ଣ?
ଡିପ୍ରେସନର ଚିକିତ୍ସା ଅତି ସହଜ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହାକୁ ଏକ ରୋଗ ବୋଲି ବିଚାର କରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଉଦାସୀନତାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ତୁମେ ତୁମର ଘନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବା ଉଚିତ । ତୁମେ ସେମାନଙ୍କ ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ଔଷଧ ନିଅ, ଆବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା କର । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉଦାସୀନତା ଦୂର ହୋଇପାରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ସମ୍ବାଦରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy