ଓଭରଟେକ୍ ସମୟରେ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ଅଘଟଣା ଘଟାଇପାରେ

0 133

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟିପ୍ସ: ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗାଡିକୁ ଓଭରଟେକ୍ ସମୟରେ ଘଟିଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥାନ୍ତି । ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ନହୁଏ ତେବେ ଓଭରଟେକ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ତଥାପି, ଆଗରେ ଗାଡିର ଧିର ଗତି କିମ୍ବା ଆଗରେ ଥିବା ରାସ୍ତା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଓଭରଟେକ କରିବା ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିରାପଦରେ ଓଭରଟେକ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ସିଙ୍ଗିଲ ରାସ୍ତାରେ ଓଭରଟେକ୍ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ସିଙ୍ଗିଲ ରାସ୍ତାରେ ଗାଡି ଓଭରଟେକ୍ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ, କାରଣ ରାସ୍ତା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଯାନଗୁଡିକ ଆଗରୁ ଆସୁଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଅତିକ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପଛରୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡିର ଗତି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏହାର ଡ୍ରାଇଭର ମଧ୍ୟ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି କି ନାହିଁ ଦେଖନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଗାଡିଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ରଖି ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ । ଏହି ସମୟରେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆଗରୁ କୌଣସି ଯାନ ଆସୁଛି କି ନାହିଁ, ତାହାକୁ ଦେଖନ୍ତୁ ।

ବ୍ରିଜ୍ କିମ୍ବା ଟର୍ଣ୍ଣରେ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଅତିକ୍ରମ କରିବା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ରାସ୍ତା ଅବସ୍ଥା ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ । ବ୍ରିଜ୍‌, କୌଣସି ମୋଡ୍ କିମ୍ବା ବ୍ଲାଇଣ୍ଡ ସ୍ଥାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣ ନିଜକୁ ବହୁତ ବିପଦରେ ପକାଇବେ, କାରଣ ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ, ସାମ୍ନା ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ଜିନିଷ ଆଦୌ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ ।

ହାଇସ୍ପିଡ ଯାନଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହ
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ହାଇସ୍ପିଡ୍ ଯାନ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିର ଗତି ବଢାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଗାଡିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇ ପାରନ୍ତି ।

ହର୍ଣ୍ଣର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ
ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଏକ ଯାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହର୍ଣ୍ଣର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହା କଲେ, ଆଗରେ ଯାଉଥିବା ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭରର ଧ୍ୟାନ ଆପଣଙ୍କ ଆଡକୁ ଆସେ ଏବଂ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଇଡ ଦିଅନ୍ତି ।

ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଅତିକ୍ରମ କର
ସର୍ବଦା ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ଗାଡି ସଠିକ୍ ଇଣ୍ଡିକେଟର ଦେଇନାହିଁ ତ?

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy