ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ପୂର୍ବରୁ ଏହା କର, ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବ

0 164

ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାତି ୯-୧୦ ରେ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ତୁରନ୍ତ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ତେଣୁ ଆଜିଠାରୁ ଏହା କରିବା ବନ୍ଦ କର, କାରଣ ବିଳମ୍ବରେ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଅନେକ ରୋଗ ବଢାଇପାରେ ।

ଉତ୍ତମ ହଜମ: ଶୀଘ୍ର ରାତ୍ରି ଭୋଜନ କରିବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ସହ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହଜମ କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବଦହଜମି, ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପେଟରେ ଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ।

ଭଲ ନିଦ: ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ଗୁଣ ଖରାପ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ଗଭୀର ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ ନିଦ ପାଇପାରିବେ ।

ଓଜନ ପରିଚାଳନା: ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଦିନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ।

ଉତ୍ତମ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌: ଶୀଘ୍ର ରାତ୍ରି ଭୋଜନ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ବଢାଇପାରେ । ଏହା ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଜଳାଇବାରେ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ୱକୁ ଶୋଷଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ: ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା ବଢିପାରେ, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ । ଏହା କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ ।

ମାନସିକ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି: ଶୀଘ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ କମିଯାଏ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଢିପାରେ । ଏହା ମନୋବଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରେ ଏବଂ ଚିନ୍ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy