ଆପଣ ଚା ସହିତ ସିଗାରେଟ୍ ପିଉଛନ୍ତି କି, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ହେବ?

0 156

ଚା ଓ ସିଗାରେଟ୍ ର ଅପକାର: ଆଜିକାଲି ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚା ସହିତ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିବା ଧାରା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଭ୍ୟାସ । ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି କରିପାରେ । ଚା ଓ ସିଗାରେଟ୍ ର ମିଶ୍ରଣ ଅତ୍ୟଧିକ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଚା ସହିତ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏସୋଫେଜ୍ କ୍ୟାନସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୩୦% ବଢିଥାଏ । ଚା’ରେ ଥିବା କଫିନ୍ ସିଗାରେଟ୍ ଧୂଆଁ ସହିତ ମିଶି ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ଯଦି ଥଣ୍ଡା ଦେଖାଯିବା କିମ୍ବା ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଚା ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ …

ଚା-ସିଗାରେଟ୍ ମିଶ୍ରଣ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?
୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଆନ୍ନାଲ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟର୍ନାଲ୍ ମେଡିସିନ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଖାଦ୍ୟ ପାଇପ୍ କୋଷ ପାଇଁ ଗରମ ଚା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ଯେତେବେଳେ ସିଗାରେଟ୍ ଚା ସହିତ ଆସେ, ଏହାର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ । ଯଦି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥାଏ, ତେବେ ଏହା କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚା’ରେ କଫିନ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ପେଟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଏସିଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି କ୍ୟାଫେନ୍ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖିଆଯାଏ, ଏହା ପେଟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ଏହି ସମୟରେ, ସିଗାରେଟରେ ନିକୋଟିନ୍ ମିଳିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ଏକାଠି ଖିଆଯାଏ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସିଗାରେଟ ଟାଣୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୭% ଅଧିକ । ସେମାନଙ୍କର ବୟସ ୧୭ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ।

ଚା ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ଟାଣିବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ରୋଗ ହୁଏ?
୧. ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ।
୨. ଏସୋଫେଜାଲ୍ କର୍କଟ ।
୩. ଗଳା କର୍କଟ ।
୪. ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ।
୫. ଶକ୍ତିହୀନତା ଏବଂ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ବିପଦ ।
୬. ପେଟ ଅଲସର୍ ।
୭. ହାତ ଏବଂ ପାଦର ଅଲସର ।
୮. ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ।
୯. ମସ୍ତିଷ୍କ ଆଘାତ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ।
୧୦. ବୟସ କମିଯାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy