ଆପଣ ରାତିରେ ଏସି ଲଗାଇ ଶୋଇଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ

0 130

ଆପଣ ଯଦି ଗରମ ଦିନରେ ଏସିରେ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଅଛି। ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ହିଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ଥକ୍କାପଣ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏସିରେ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପଲିନ୍, ମାଇକ୍ରୋବସ୍, ଜୀବାଣୁ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସ୍ନାୟୁ ସହ ଜଡିତ ଆଜମା ଓ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିପାରିଥାଏ।

ଶୋଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ତାପମାତ୍ରା– ମେଡିକାଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଗଭୀର ନିଦ ପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଏସି ଟେମ୍ଫରେଚର୍ ୧୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତଥାପି, ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରେ। ଏହି ଉପାୟରେ ଆପଣ ୧୫.୬ ରୁ ୧୯.୬ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ନିଦ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଶୋଇବା ପାଇଁ ୨୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ଟେମ୍ଫରେଚର୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

AC ଲଗାଇ ଶୋଇବାରେ ଲାଭ- ଯଦି ଆପଣ ଗରମ ଦିନରେ ଏସିରେ ଶୋଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ମଧ୍ୟ ଲାଭ ଅଛି। ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ହିଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ଥକ୍କା ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏସିରେ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପଲିନ୍, ମାଇକ୍ରୋବସ୍, ଜୀବାଣୁ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସ୍ନାୟୁ ସହ ଜଡିତ ଆଜମା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ।

AC ଲଗାଇ ଶୋଇବାରେ କ୍ଷତି- ଯଦି ଆପଣ ଏସିକୁ ନିୟମିତ ସଫା ରଖନ୍ତି ଓ ଏସି ୟୁନିଟ୍ ର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏସି ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିରାପଦ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ମଇଳା ଏସିରେ ଧୂଳି, ଜୀବାଣୁ, ଭୂତାଣୁ, ଫଙ୍ଗସ୍ ଥାଏ, ଯାହାକି ଏସି ଚାଲିବା ସମୟରେ ଆମ ନିଶ୍ୱାସକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏସି ଫିଲ୍ଟର୍ ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ସଫା ନ କରିବା ଯୋଗୁଁ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଲର୍ଜି, ଜୀବାଣୁ ଇତ୍ୟାଦିର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡାରେ କାହିଁକି ଆସେ ନାହିଁ ନିଦ?
ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା କୋଠରୀରେ ଶୋଇବା ଶୋଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଗଭୀର ନିଦ ହୁଏ ନାହିଁ। ୨୦୨୧ ପଶୁମାନଙ୍କ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୨୩° C ତୁଳନାରେ ୧୫° C ଏବଂ ୧୮° C ତାପମାତ୍ରାରେ ଶୋଇବା ଅଧିକ ଖରାପ ଅଟେ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ଶୋଇବା ବ୍ୟାଘାତ ଓ ଗଭୀର ନିଦ୍ରା ଅଭାବରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ରକ୍ତଚାପ ଓ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବୃଦ୍ଧିରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ତେଣୁ, ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ AC କୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy