ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ କିମ୍ବା ରକ୍ତର ଅଭାବ ଅଛି କି? ଏହିି ଘରୋଇ ଉପଚାର କର

0 154

ରକ୍ତହୀନତା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର: ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ କିମ୍ବା ରକ୍ତ ଅଭାବ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା, ଯାହା କୌଣସି ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ବି ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ରକ୍ତରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେତେକ ସରଳ ଘରୋଇ ଉପଚାର ରକ୍ତହୀନତା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ କୌଣସି ଔଧ ବିନା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ । ରକ୍ତହୀନତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ସରଳ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ସଜନା ପତ୍ର
ରକ୍ତ ଅଭାବ କିମ୍ବା ରକ୍ତହୀନତା ପାଇଁ ସଜନା ପତ୍ର୍ର ବେଶ ଉପକାରୀ ହୋଇପାରେ । ଲୌହ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ସଜନା ପତ୍ରରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ମୋରିଙ୍ଗା ପତ୍ରକୁ ଭଜା, ସାଲାଡ ଭାବରେ ଖାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଚଟନି ତିଆରି କରି ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ । ନିୟମିତ ଭାବେ ସଜନା ପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ସ୍ତର ବଢିଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ରାଶି ମଞ୍ଜି ଖାଇବା
ରାଶି ମଞ୍ଜିରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତହୀନତା ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ରାଶି ମଞ୍ଜି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ସ୍ତର ବଢିପାରେ । ରକ୍ତହୀନତା କିମ୍ବା ରକ୍ତ ଅଭାବରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ରାଶି ମଞ୍ଜି ଖାଇପାରନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ରାଶି ମଞ୍ଜିକୁ ରାତିସାରା ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ସକାଳେ ସେହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ରକ୍ତରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ । ରାଶି ଚଟନି କିମ୍ବା ଲଡୁ ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ । ରାଶି ମଞ୍ଜି ସହିତ ରକ୍ତହୀନତା ଭଲ ହୋଇପାରିବ ।

ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା
ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବା ରକ୍ତହୀନତା କିମ୍ବା ରକ୍ତ ଅଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ତମ୍ବାରୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଲୁହା ପାଣିରେ ତରଳିଯାଏ, ଯାହା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ର, ଗ୍ଲାସ କିମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ କର । ଏହା ରକ୍ତରେ ଥିବା ଲୌହ ପଦାର୍ଥକୁ ବଢାଇବ ଏବଂ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ସ୍ତରକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy