ଠିକ୍ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ: ଅନୁସନ୍ଧାନ

0 850

‘ନ୍ୟାସନାଲ କମ୍ୟୁନିକେଶନ ଜର୍ନାଲ’ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦରୋଗକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ନ୍ୟୁଟ୍ରିନେଟ୍‌-ସାଣ୍ଟେ କୋହୋର୍ଟ୍ ୧୦୩,୩୮୯ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା (ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୯ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା, ହାରାହାରି ୪୨ ବର୍ଷ ବୟସ) । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସମାଜର ଅନେକ କୋଣକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ, ପାରିବାରିକ ସ୍ଥିତି ଇତ୍ୟାଦି । ଖାଦ୍ୟରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ, ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଶୋଇବା ଚକ୍ରକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଗଲା ।

ତୁମେ ପ୍ରଥମ ଖାଦ୍ୟ କେତେବେଳେ ଖାଅ, ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ
ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଦିନର ପ୍ରଥମ ଭୋଜନ ବିଳମ୍ବରେ ଖାଇବା (ଯେପରିକି ଜଳଖିଆ ଛାଡିବା) ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ, ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ଏହା ୬ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବଢିଥାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୁପ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଥମ ଖାଦ୍ୟ ୯ଟା ରେ ଖାଏ, ୮ଟାରେ ଖାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କର ଅଧିକ ୬ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟ୍ରୋକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ । ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ରାତି ଭୋଜନ କଥା ଆସେ, ଯେଉଁମାନେ ଡେରିରେ ଖାଆନ୍ତି (ରାତି ୯ଟା ପରେ) । ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାତି ୮ଟା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ତୁଳନାରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଭଳି ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କ ସକାଳ ଖାଇବା ଉପରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଜଡିତ
ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ରାତିରେ ଉପବାସର ଏକ ଲମ୍ବା ସମୟ ଥାଏ । ଦିନର ଶେଷ ଭୋଜନ ଏବଂ ପରଦିନର ପ୍ରଥମ ଭୋଜନ ମଧ୍ୟରେ ସମୟ କେତେ ଥିଲା, ତାହା ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ ସହିତ ଜଡିତ । ଯାହା ଖାଇବା ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ । ଦିନର ଆରମ୍ଭରେ ଜଣଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଭୋଜନ । ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବର୍ଡେନ୍ ଅଫ୍ ରୋଗ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ହୃଦ୍ ରୋଗ ବିଶ୍ୱରେ ମୃତ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଟେ, ଯାହା ୨୦୧୯ ରେ ବାର୍ଷିକ ୧୮.୬ ମିଲିୟନ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରାୟ ୭.୯ ମୃତ୍ୟୁ ଖାଦ୍ୟ କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ରୋଗଗୁଡିକର ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରଗତିରେ ଡାଏଟ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ସମାଜର ଆଧୁନିକ ଜୀବନଶୈଳୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯେପରିକି ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ବିଳମ୍ବରେ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଜଳଖିଆ ଛାଡିବା । ଏଥିସହ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଉପବାସ କରିବା ସହିତ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଶେଷ ଭୋଜନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ହୃଦଘାତର ବିପଦକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପଦ୍ଧତି, ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy