ଶରୀରରେ ଥକ୍କା ଓ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? 

0 161

 ଆପଣ ଯଦି ସବୁବେଳେ କ୍ଳାନ୍ତ, ଦୁର୍ବଳ ଓ ଭାରୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ହୋଇପାରେ। ତିନି ପ୍ରକାରର ଭିଟାମିନ୍ ର ଅଭାବ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଥକାପଣ ପଛର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ B12, D ଓ D-3 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସମସ୍ତ ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ଟିସୁର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ଜରୁରୀ। ତେଣୁ, ଆପଣଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଶାରୀରିକ ପରିଶ୍ରମ ବିନା ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଥକାପଣ ସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ। ମାନସିକ ଥକାପଣ ଯୋଗୁଁ ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଜଣାଉଛୁ ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ଥକାପଣ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ତିନୋଟି ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଭିଟାମିନ୍ ଡି 
ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ଶରୀର ଓ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଏହି ଅଭାବ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଥକାପଣ ଏବଂ କାମ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ଅଭାବରୁ ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଚାପ, ଓ ଉଦାସୀନତା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହା ସହିତ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ଥକ୍କାପଣ ଏବଂ ମନ ଭାରୀ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଶରୀର ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ D ଗ୍ରହଣ କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ
କମଳା ରସ, ଗାଈ କ୍ଷୀର ଏବଂ କଦଳୀ ହେଉଛି ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସ ଅଟେ, ତେଣୁ ସକାଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ବସିବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ।

ଭିଟାମିନ୍ ସି 
ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଅଭାବ ଥାଏ, ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଏହାର ଅଭାବ ଜୀବାଣୁ, ଭୂତାଣୁ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିର ଅଭାବ ଥକ୍କା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯାଏ। ତେଣୁ, ଭିଟାମିନ୍ ସି କୁ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ।

ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ
ଅମ଼ତ ଭଣ୍ଡା, ଆମଲା, ଲେମ୍ବୁ, କିୱି, ଧଣିଆ ପତ୍ର, ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ, କମଳା ଓ ଆମ୍ବରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ରହିଥାଏ।

ଭିଟାମିନ୍ B12 

ଆମ ଶରୀରର ସୁସ୍ଥ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏହା ରକ୍ତ କଣିକା ଏବଂ DNA ଗଠନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ଯାହା ଆମର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଜରୁରୀ। ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ବୋଧହୁଏ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବ ହୋଇପାରେ। ଏହାର ଅଭାବ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରାଏ। ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ସଠିକ୍ ପରିମାଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଜରୁରୀ।

ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଜିନିଷ
ଭିଟାମିନ୍ B12 ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ମାଛ, ଅଣ୍ଡା, ସିଡ୍ସ ଏବଂ ମାଂସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ।

(Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଓ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହାକୁ କୌଣସି ସମାଧାନ ଭାବେ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଷୟର ଜ୍ଞାନଥିବା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।)

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy