‘ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ବିବାହ’ କ’ଣ? ଏହି ଧାରା ଜାପାନରେ ବଢୁଛି

0 237

ଆଜିକାଲି, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କର ସଂଜ୍ଞା ଶୀଘ୍ର ବଦଳୁଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଦିନ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଧାରା ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି କ୍ରମରେ, ଜାପାନରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ସମ୍ପର୍କ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ‘ବନ୍ଧୁତା ବିବାହ’ ବା ‘ଫ୍ରେଣ୍ଡସିପ୍ ମ୍ୟାରେଜ’ ସେଠାରେ ଯୁବପୀଢିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଉଛି । ସାଉଥ ଚାଇନା ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ (ଏସସିଏମପି) ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକାରର ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ଭଲ ପାଇବା କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନକରି ପ୍ଲାଟୋନିକ୍ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଏହି ଧାରା ଜାପାନରେ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଛି ଯେ, ହଜାର ହଜାର ଲୋକ, ଏହାର ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୧୨୪ ନିୟୁତ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କକୁ ବାଛିଛନ୍ତି, ଏହି ଲୋକମାନେ ବିବାହ, ସମଲିଙ୍ଗୀ ଏବଂ ହେଟେରୋ ଜୁଆଲ୍ସ ଭାବରେ ପାରମ୍ପାରିକ ବିବାହ କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ସମ୍ପର୍କ ଧାରା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା-

ବନ୍ଧୁତା ବିବାହ କ’ଣ?
ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ବିବାହ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ଲୋକ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଜୀବନସାଥୀ ଅଟନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରେମ ନକରି କିମ୍ବା ପରସ୍ପର ସହିତ ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ନକରି ବଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଏକାଠି କିମ୍ବା ଅଲଗା ରହିପାରିବେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ସେମାନେ ଏକ ଶିଶୁ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ଏକ ସନ୍ତାନ ପାଇପାରିବେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ସଂପର୍କରେ, ଉଭୟ ଲୋକ ନିଜ ବିବାହ ବାହାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ମତି ଅଛି ।

କଲର୍ସ ନାମକ ଏକ ଏଜେନ୍ସି, ଯାହା ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ବିବାହରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ, ଏହି ନୂତନ ଧାରା ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର କରିଛି । ଏହାର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୫ ଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାପାନରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରକାର ବିବାହରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ଏସସିଏମପିି ଅନୁଯାୟୀ ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ଘର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କେତେକ ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଛନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁତା ବିବାହ କିପରି କାମ କରେ?
ଏହା ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ରୋମାଣ୍ଟିକ୍ ପ୍ରେମ ବିବାହ କିମ୍ବା ତୁମର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପରି ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ଦମ୍ପତି ସାଧାରଣତଃ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ସାକ୍ଷାତ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତି ଯେପରି ଏକତ୍ର ଭୋଜନ କରିବେ କି ନାହିଁ, ଖର୍ଚ୍ଚ କିପରି କରିବେ କିମ୍ୱା ପରିବାରକୁ କିପରି ବିଭାଜନ କରାଯିବ, ଘରର କାର୍ଯ୍ୟ କିପରି ବିଭାଜିତ ହେବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତି ।

ଅପ୍ରାକୃତିକ ଶବ୍ଦ ସତ୍ୱେ ଏହି ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରାୟ ୮୦% ଦମ୍ପତି ଏକତ୍ର ଖୁସିରେ ବଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, କିଛି ଦମ୍ପତି ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି ବଢାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ।

ବନ୍ଧୁତା ବିବାହ କିଏ ବାଛୁଛି?
ଏସସିଏମପି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପ୍ରକାର ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତି ହାରାହାରି ୩୨ରୁ ୩୩ ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ଅଧିକ । ପାରମ୍ପାରିକ ବିବାହ ଢାଞ୍ଚାରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ସମଲିଙ୍ଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ବିବାହକୁ ବାଛୁଛନ୍ତି ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy