ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢିବା ସହ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ

0 313

ଆଖି ପାଇଁ ଫଳ ଭଲ: ଆଖି ହେଉଛି ଶରୀରର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଙ୍ଗ । ଏଥିପାଇଁ ଏହାର ଟିକିଏ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ, ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ୍ୱ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ବହୁତ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଖି ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ପକାଇଥାଏ । ଶୁଷ୍କତା ବଢି, ଆଖି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏବଂ କେବଳ ବୟସ୍କ ନୁହଁନ୍ତି, ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଆଖି ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି । ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଆଖିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି ଏବଂ ଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଫଳଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ ।

୧. ସେଓ
ସେଓ ଖାଇବା ଆଖିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏଥିରେ ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେଓରେ ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଜିଙ୍କ, ତମ୍ବା ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆଖିର ରେଟିନା ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ ।

୨. ଅମୃତ ଭଣ୍ଡା
ଅମୃତ ଭଣ୍ଡା ହେଉଛି ଅନେକ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଏନଜାଇମର ଏକ ଭଣ୍ଡାର ଘର, ଯାହା ଆଖି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ ।ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢିଯାଏ, ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି ।

୩. ଆମ୍ବ
ଆମ୍ବରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ମିଳିଥାଏ । ଯେଉଁଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିର ପୃଷ୍ଠରେ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ତେଣୁ ଠିକ୍ ସେଠାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି କରେ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ ମଧ୍ୟ ଏକ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଅଟେ, ଯାହା ଆଖିକୁ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଭାବ ଆଖିରେ ଶୁଷ୍କତା ଏବଂ ଅସ୍ପଷ୍ଟତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

୪. ଗାଜର
ଗାଜର ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଏବଂ ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ । ଯାହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଜରରେ ବିଟା କାରୋଟିନ୍‌, ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍ କେ ୧, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ଅଟେ । ଯାହା ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ଅକ୍ସିଡେଟିଭ୍ ଚାପ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିରୁ ଆଖିକୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
ଲାପଟପ୍‌, ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଟିଭି ସାମ୍ନାରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବସନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାମ ସମୟରେ ତୁମ ଆଖିକୁ ବ୍ରେକ୍ ଦିଅ ।

ଆଲୋକ ବନ୍ଦ କରି ମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ଆଖି ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚାପ ପକାଇଥାଏ ।

ବ୍ୟାୟାମଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଗୁଡିକ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଟେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy