ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ: ବାପୁଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଅଜଣା କଥା ଜାଣନ୍ତୁ

0 178

ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ୨୦୨୩: ଆଜି ସାରାଦେଶ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ‘ବାପୁ’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି । ସେ ୨ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮୬୯ ରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିନ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ସମସ୍ତେ ପିଲାଦିନରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ପଢିଥିବେ ଏବଂ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ ।

ଆଜି ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାପୁଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ।

ଗାନ୍ଧିଜୀ କେବେବି ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ପାଇନାହାଁନ୍ତି
ଗାନ୍ଧିଜୀ ତାଙ୍କର ସମଗ୍ର ଜୀବନ ସତ୍ୟ, ଅହିଂସା ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ସେ ନିଜେ ଜଣେ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, ଯିଏ ସର୍ବଦା ଲୋକଙ୍କୁ ଅହିଂସା ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥଲେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ବିଶ୍ୱକୁ ଶାନ୍ତି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ କେବେହେଲେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇନାହାଁନ୍ତି । ସେ ୧୯୩୭, ୧୯୩୮, ୧୯୩୯, ଏବଂ ୧୯୪୭ ରେ ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କାର କେବେ ପାଇ ନଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁ ବର୍ଷ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସେ ନୋବେଲ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି ।

ଗାନ୍ଧିଜୀ ପିଲାଦିନେ ବିବାହ କରିଥିଲେ
ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ କସ୍ତୁରବା ମାକାନଜୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଆରେଞ୍ଜ ବିବାହ ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ମାତ୍ର ସାତ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ କସ୍ତୁରବା ସହିତ ନିର୍ବନ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିବାହରୁ ତାଙ୍କର ଚାରି ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ।

ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାରତ ନୁହେଁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।
ଗାନ୍ଧିଜୀ ୧୮୮୮ ମସିହାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ୧୮୯୩ ମସିହାରେ, ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଏକ ଭାରତୀୟ ଫାର୍ମରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ । ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବ୍ରିଟିଶ ଏବଂ ଡଚଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପରି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଭେଦଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ଏହି ଭେଦଭାବ ଏବଂ ଅସଦାଚରଣ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ନାଗରିକ ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହିପରି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଆନ୍‌ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ।

ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା
ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ ଅବଦାନ ରଖିଥିବା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଗତିବିଧିକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା । ଜାତିର ପିତାଙ୍କ ଅକ୍ଲାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଦେଶ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୭ ରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନରୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲା । ତେବେ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତାର କିଛି ମାସ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁୟାରୀ ୩୦, ୧୯୪୮ ରେ ଗାନ୍ଧୀଜୀ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭାକୁ ଯିବାବେଳେ ନାଥୁରାମ ଗଡସେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସମ୍ପର୍କୀୟ ନଥିଲେ ।
ସମାନ ଉପନାମ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ପରସ୍ପର ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ । ତଥାପି, ଏହା ଆଦୌ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ, ଯିଏକି ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy