ତୁମର ସାଥୀଙ୍କୁ ରିଲ୍ସ ନିଶା ଘାରିିଛି କି? ଏହିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କର

0 121

ଯେତେବେଳେ ବି ନିଶା ବିଷୟରେ କଥା ଉଠେ, ଲୋକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ପ୍ରାୟତଃ ମଦ୍ୟପାନ, ସିଗାରେଟ୍‌, ଡ୍ରଗ୍ କିମ୍ବା ତମାଖୁ ଆଡକୁ ଯାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଫୋନ୍ ନିଶା ଏମାନଙ୍କଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଥର ଫୋନ୍ ଦ୍ୱାରା ବେଶ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ । ଫୋନ ଏଭଳି ଏକ ନିଶା ଯାହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା ଏକ ନୂତନ ଯୁଗର ନିଶା, ଯାହା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହି ନିଶା ହେଉଛି ସ୍କ୍ରୋଲିଂ କରି ରିଲ୍ସ ଦେଖିବାର ନିଶା ।

ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲକୁ ଯେକକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଓ ବିନା କାରଣରେ ମୋବାଇଲ ଉଠାଇ ରିଲ୍ କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କି? ତେଣୁ ତୁମର ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଶା ଅଛି । ପିଲାମାନେ ଏବଂ ବୟସ୍କମାନେ ସମସ୍ତେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହା କେବଳ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଆମ ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଦି ତୁମେ ଭାବୁଛ ଯେ ଆମର ଏପରି ନିଶା ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ କେବଳ କାମ ପାଇଁ ଫୋନ୍ ଉଠାଇଥାଉ, ତେବେ କିଛି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ପରିବାରକୁ ସମୟ ଦିଅ
ଫୋନର ପ୍ରକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା । ଆପଣ କେବଳ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ପାଇଁ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କି? ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ କୌଣସି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଆପ୍ ନାହିଁ କି? ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ପରଦା ବିନା ଯଥେଷ୍ଟ ସମୟ ବିତାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶା ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରିବା ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନରେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ଫେସବୁକ୍‌, ସ୍ନାପଚେଟ୍ ଭଳି ଆପ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ପାଇବା କଷ୍ଟକର, ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଆଡକୁ ରହିଥାଏ, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୋନ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । ନଚେତ ଦୂରେଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ଏହିପରି ତୁମର ମନକୁ ଆରାମ ଦିଅ
ଆଜିକାଲି, ଯଦି ଲୋକମାନେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଧରି ଫୋନ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଅଶାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଲ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କ’ଣ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ହେଉଛି ଜାଣିବାରେ ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଠାରୁ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ସ୍କ୍ରୋଲିଂରେ ନିଶା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ଆରାମ କରିବାକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ କରୁଥିବାର ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ବଦଳରେ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବା, ବୁଲିବା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କରିବା, ଏକ ବହି ପଢିବା କିମ୍ବା ଶୋଇପାରୁଥିବେ । ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ । ଏହି ପଦ୍ଧତି ପ୍ରକୃତରେ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଆରାମ ଦେବ ।

ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରୁଛନ୍ତି, ସାଙ୍ଗ କିମ୍ବା ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଡାକନ୍ତୁ । ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଘନିଷ୍ଠ ଲୋକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏକ ବ୍ୟାୟାମ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଜା ପାଇଁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରୁଛନ୍ତି, ଏକ ଲାଇଭ୍ କନ୍ସର୍ଟ, ବଗିଚା, ପଡ଼ୋଶୀ ସହିତ ବୁଲିବା, ବସି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ସ୍କ୍ରୋଲ୍‌ିଂ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଜିନିଷ ରଖିପାରେ । ଏହା ତୁମକୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରେ, ତୁମର ଧ୍ୟାନ ବ୍ୟବଧାନ କମିଯାଏ, ଏବଂ ତୁମେ ତୁମର ଜୀବନକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରି ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅ ।

ଫୋନକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଧରି ରଖିବା ଆପଣଙ୍କ ବେକ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦିଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ । ତେଣୁ, ସ୍କ୍ରୋଲ୍‌ିଂର ନିଶା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହ ଏବଂ ନିଜ ଜୀବନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରୁହ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରୁହ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy