କେଉଁ ଭିଟାମିନ ଅଭାବରୁ ହୋଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ? ଜାଣନ୍ତୁ

0 212

ଥକାପଣ, ନିଦ୍ରା ଅଭାବ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଦ ପୂରା ହୋଇଥାଏ ଓ କୌଣସି ଚାପ କିମ୍ବା ଥକ୍କାପଣ ନଥାଏ ଏବଂ ତଥାପି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଜାରି ରହେ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣ ଏକ ଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି। ବେଳେବେଳେ ଭିଟାମିନ୍ (Vitamin) ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ହୁଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ୪ଟି ଭିଟାମିନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ଯାହାର ଅଭାବ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। କିଛି ଫଳର ରସ ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ଥରକରେ ବାହାର କରିଦିଏ, ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ।

କେଉଁ ଭିଟାମିନ ଅଭାବରୁ ହୋଇଥାଏ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା?
1- ଭିଟାମିନ୍ ବି ର ଅଭାବ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଆପଣ କଦଳୀ, କ୍ଷୀର, ଦହି, ବଟରମିଲ୍କ ଓ ପାଳକ ଖାଇ ଏହାର ଅଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ।

2- ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଲେମ୍ବୁ, ଆମଲା, କମଳା ଓ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

୩- ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାଛ, କ୍ଷୀର, ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ମାଂସ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟ ହାଡକୁ ମଜବୁତ କରେ।

4- ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମର ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଆଭୋକାଡୋ, ଚକୋଲେଟ୍ ଓ ବାଦାମ ଖାଇପାରିବେ। ଭିଟାମିନ୍ B12 ର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅଣ୍ଡା, ମାଂସ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

Disclaimer: ପରାମର୍ଶ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରେ। ଯୋଗ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମତାମତ ପାଇଁ ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ। ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy