ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 90

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ତୁରନ୍ତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ସହିତ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

‘କୁହାଯାଏ ସନଡେ ହୋ ୟା ମନଡେ, ରୋଜ ଖାଓ ଅଣ୍ଡେ… ଅଣ୍ଡା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଅଣ୍ଡା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜଳଖିଆ ଠାରୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଖାଇପାରିବେ ।

ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌, ଫାଇବର ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଭଲ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଦିନସାରା ଶରୀର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ- ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଲେମ୍ବୁ ଧାରଣ କରିଥିବା ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ।

ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପନିର- ଅଣ୍ଡାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ସହିତ ପନିର ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ । ତେଣୁ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ ପନିର ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କଦାପି କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ପେଟ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ବାନ୍ତି ହୋଇପାରେ ।

ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ପରେ, ଫଳ କିମ୍ବା ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ଅଦୃଶ୍ୟତା, ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ସହିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy