ହାର୍ଟର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଏହି ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ

0 178

ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଜୀବନଶୈଳୀର ମାନ ବଢ଼ାଇବା ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆଜି କାଲି ହୃଦୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ବଢ଼ି ଚାଲିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ତେଣୁ ହାର୍ଟର ଯତ୍ନ ନେବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। ଦିଲ୍ଲୀର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲର ବରିଷ୍ଠ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ଼ ବନିତା ଆରୋରା ଏହି ବିପଦକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ସ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ରହିବ।

ବୟସ ଢ଼ିବା ସହିତ କିପରି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବେ?

1. ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ:

ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତଥାପି, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ବ୍ୟାୟାମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପାରମ୍ପାରିକ ବ୍ୟାୟାମ ପରିବର୍ତ୍ତେ, ହୁଲା ହୁପିଂ, ଆପଣଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ଚଲା-ବୁଲା କରିବା କିମ୍ବା ଗଛ ଲଗାଇବା ଭଳି ବ୍ୟାୟାମ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

2. ସୁସ୍ଥକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ:

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ଉଚିତ ଯାହା ହୃଦୟ ପାଇଁ ଭଲ।

3. ହୃଦୟରୁ ହସନ୍ତୁ:

ମନ ଖୋଲି ହସିବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଔଷଧ, ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ। ହସିବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଚାପ କମିଯାଏ, ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ।

4. ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ମିଶନ୍ତୁ:

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ସଂଯୋଗ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରଖନ୍ତୁ ଓ ମନ କଥା ସେୟାର କରନ୍ତୁ। ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତୁ।

5. ଶୋଇବାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ:

ଭଲ ନିଦ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଶୋଉଛନ୍ତି। ଭଲ ନିଦ ପାଇଁ, ଏକ ବହି ପଢ଼ନ୍ତୁ, ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତୁ।

6. ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରୁହନ୍ତୁ:

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେଣୁ ଦିନସାରା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଆପଣ ରସାତ୍ମକ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ।

Disclaimer: ଏହି ଖବର କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଲେଖାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy