କେଉଁ ଦେବତାଙ୍କୁ କେତେ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ୍‌?

0 73

ପରିକ୍ରମା: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, ଭଗବାନ ଏବଂ ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଗାଧୋଇବା, ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା, ଶୃଙ୍ଗାର କରିବା, ଧୂପକାଠି ଅର୍ପଣ କରିବା, ପରିକ୍ରମା କରିବା ମଧ୍ୟ ପୂଜାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସନାତନ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ଭଗବାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଚାରିପଟେ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ସକାରାତ୍ମକତା ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧତା ବଢିଥାଏ ।

ମନ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଏ କିନ୍ତୁ ପରିକ୍ରମାର ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଏହାର ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଏ । କେଉଁ ଦେବତାଙ୍କର କେତେ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ, ତାହାର ସଠିକ୍ ପଦ୍ଧତି ଜାଣନ୍ତୁ ।

କେଉଁ ଦେବତାଙ୍କର କେତେ ପରିକ୍ରମା କରିବା?
ଭଗବାନ ଶିବ – ଶିବଲିଙ୍ଗର ଅଧା ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ
ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ – ପାଞ୍ଚ ଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ
ହନୁମାନ – ତିନି ଥର ପରିକ୍ରମା କରାଯିବା ଉଚିତ
ଦୁର୍ଗା (ସମସ୍ତ ଦେବୀ) – ଥରେ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ
ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ – ସାତ ଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ
ଗଣେଶ – ତିନି ଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ
ଅଶ୍ୱସ୍ତ ଗଛ – ୧୦୮ ଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ

କେମିତି ପରିକ୍ରମା କରିବେ?
ପାରିକ୍ରମା ସବୁବେଳେ ଘଣ୍ଟା ଦିଗରେ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସିଧା ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପରିକ୍ରମା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ମନ୍ଦିର ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ, ଏଠାରେ ମନ୍ତ୍ର, ପୂଜା ଏବଂ ଘଣ୍ଟ ଧ୍ୱନି ଯୋଗୁଁ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଏକ ଉର୍ଜ୍ଜା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହି ଶକ୍ତି ଉତ୍ତରରୁ ଦକ୍ଷିଣକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପରିକ୍ରମା କରି, ସାଧକ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଲାଭ ପାଇଥାଏ । ଏହା ମାନସିକ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଆଲୋକ ଜାଗ୍ରତ କରେ ।

ଅର୍ଥ – ଜାଣିଶୁଣି କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ ତଥା ଆମର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ପାପ ପ୍ରଦିପାଶିନା ସହିତ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ । ସର୍ବଶକ୍ତିମାନ ପରମେଶ୍ୱର ମୋତେ ଜ୍ଞାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ପରିକ୍ରମା ସମୟରେ ତୁମର ପ୍ରିୟ ଦେବତାଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା କେବଳ ଅନୁମାନ ଏବଂ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ । ଏହା କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy