ଲିଭର ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଶରୀରରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 395

ଯକୃତ ବା ଲିଭର ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ । ଯଦି ଏହା ସଠିକ୍ ଥାଏ, ତେବେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ । ଖାଦ୍ୟ ଭଲ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଇଳା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଏବଂ ଦୂଷିତ ଜଳ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ବେଳେବେଳେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଯକୃତ କର୍କଟ, ଯକୃତ ସିରୋସିସ୍ ଭଳି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ।

ରୋଗ ଭଳି ଯକୃତ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇଥାଏ । ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଗୁରୁତର ଯକୃତ ରୋଗ । ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କେବଳ ସେହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯକୃତର ଏହି ୬ଟିି ଲକ୍ଷଣକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଯକୃତ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ । ଏହା ଯକୃତରେ ଫୁଲିଯାଏ । ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇପାରେ । ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଜ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ନୁହେଁ ।

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ଗାଢ ହଳଦିଆ ହୋଇପାରେ । ମାଟି ରଙ୍ଗର ଷ୍ଟୁଲ ମଧ୍ୟ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ର ଲକ୍ଷଣ । ଯଦି ଏପରି କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ।

ଯେଉଁମାନେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବି ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଯକୃତରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ । ଯକୃତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଏହା ପେଟର ପାକସ୍ଥଳୀ ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବାନ୍ତି, ଭୋକ ନଷ୍ଟ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଯେଉଁମାନେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ବିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଯକୃତରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ । ଯକୃତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଏହା ପେଟର ପାକସ୍ଥଳୀ ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ବାନ୍ତି, ଭୋକ ନଷ୍ଟ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy