ଯଦି ପିଲାଙ୍କୁ ଭଲ ମଣିଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ କି, ପଢନ୍ତୁ

0 191

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଶିଖାଇବା ପାଇଁ, ପିତାମାତାମାନେ ସର୍ବଦା ସେହି ଭଲ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଉଦାହରଣ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ପିଲାମାନେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଚରଣ ଶିଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ତେଣୁ, ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପିତାମାତା କେଉଁ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ପିତାମାତାଙ୍କ ଟିପ୍ସ: ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଶିଖନ୍ତି, କାରଣ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଦର୍ଶ ଅଟନ୍ତି । ପିଲାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଚରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ତେଣୁ ପିତାମାତାମାନେ କିପରି ପିଲାମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ସେଥିପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କେବଳ ପିତାମାତାଙ୍କ ସଠିକ୍ ଆଚରଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଦେଖାଏ । ସହାନୁଭୂତି ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ପରି ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତମ ଗୁଣ ଦେଖି ପିଲାମାନେ ସେହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୁଅନ୍ତି ।

ତେଣୁ, ପିତାମାତାମାନେ ସର୍ବଦା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସକାରାତ୍ମକ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ବୁଝାଇବା ଉଚିତ୍ । ଭଲ ଏବଂ ଭୁଲ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୁଝିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭଲ ମଣିଷ ହେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପିତାମାତାମାନେ ଭଲ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉଚିତ୍ । ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ କେବଳ ନିଜକୁ ଉନ୍ନତ କରି ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆମର କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସ ପିତାମାତା ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ
ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଭାବନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଶିଖାନ୍ତି । କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭାବନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ଶିଖନ୍ତି ।

ଦୟାଳୁ
ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ଆଚରଣ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟା ଏବଂ ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ପିଲାଟି ମଧ୍ୟ ଦୟା ଏବଂ ପରୋପକାରର ଅନୁଭବ ବୁଝିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ବାଂଟିବା ଅଭ୍ୟାସ
ପିଲାଟି ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ, ପାନୀୟ ଏବଂ ଖେଳିବା ଜିନିଷକୁ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବାଣ୍ଟିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ ଦକ୍ଷତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ତେଣୁ, ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ପିତାମାତାମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜିନିଷ ବାଂଟିବାକୁ ଶିଖାନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜେ ଏହା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣ
ପିଲାଟି ଶୁଣିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ତାହା ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ, ପିତାମାତାମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସମୟରେ ଏବଂ ପରସ୍ପର ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ସମୟରେ ପରସ୍ପର କଥା ଶୁଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହା ସହିତ ପିଲା ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶିଖିବ ।

କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାନ୍ତୁ
ଯେତେବେଳେ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଶିଖାନ୍ତି, ପିଲାମାନେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ପ୍ରତିବଦଳରେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାନ୍ତି । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରେ, ଯେହେତୁ ପିଲାମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୃତଜ୍ଞ ହେବା କେତେ ମହତ୍ୱ ତାହା ଶିଖନ୍ତି ।

ଦାୟିତ୍ୱର ଭାବନା
ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଦାୟିତ୍ୱର ମହତ୍ୱ ବୁଝାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନୁଶାସନ କ’ଣ ଶିଖାନ୍ତି ।

ଭଲ ଆଚରଣ
ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଚରଣ ଶିଖନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ, ଆଖପାଖର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଭଲ ଆଚରଣ କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନେ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣିବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କିପରି ଭଦ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଶିଖାନ୍ତୁ । ଏଥିପାଇଁ ପିତାମାତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଚରଣରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ସଚ୍ଚୋଟତା
ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଚ୍ଚୋଟତାର ମହତ୍ୱ ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି । ପିତାମାତା ହିଁ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି ଯେ ସତ୍ୟ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟତା କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସଚ୍ଚୋଟତା ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy