ସକାଳୁ କଫି ପିଇବା ଅଭ୍ୟାସ କି? ଜାଣନ୍ତୁ 

0 159

ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ ୧ ରୁ ୩ କପ୍ କଫି ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରତିଦିନ ୨ କପ୍ କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, କଫି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ବ୍ରିଟେନର କ୍ୱିନ୍ ମେରି ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଲଣ୍ଡନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କଫି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ସାଧାରଣତଃ କଫି ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଧାରଣା ଥାଏ, କେହି କେହି ଏହାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ଆଉ କେତେକ କଫିଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ହେଲେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ କପ୍ କଫି ପିଇବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇନଥାଏ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧ ରୁ ୨ କପ୍ କଫି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୧୫% କମିଯାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ କଫି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କେତେକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦିନକୁ ୨-୩ କପ୍ ରୁ ଅଧିକ କଫି କଫି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ। ସାଧାରଣତ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କଫି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି କଫି ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିବା ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ।

ଅନେକ ଗବେଷଣା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କଫି ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏକ କପ୍ କଫି ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଅଲଜାଇମର ପରି ରୋଗ ସହିତ ଜଡିତ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା କାମ କରେ। ସକାଳର ଏକ କପ୍ କଫି କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଖୋଲିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖିର ସ୍ନାୟୁ ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କଫି କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। କଫି ସିରୋସିସ୍ ଏବଂ ଫାଇବ୍ରୋସିସ୍ ପରି ଯକୃତ ରୋଗକୁ ରୋକିପାରେ। ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ କପ୍ କଫି ଉଠାଇବେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

 Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy