ଆପଣଙ୍କର ମାଢିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଛି କି? ଏହି ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ

0 174

ଦାନ୍ତ ମାଢିର ଯତ୍ନ ଟିପ୍ସ: ଦାନ୍ତ ସହିତ ମାଢିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ରସ୍ କରିବା ସହିତ ମାଢିକୁ ସଫା କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ମାଢି ସୁସ୍ଥ ଥାଏ ତେବେ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ । ଯଦି ମାଢି କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଦାନ୍ତ ହଲିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ କିଛିଦିନ ପରେ ଭାଙ୍ଗି ଯାଏ । ଯଦି ମାଢି ସୁସ୍ଥ ନଥାଏ, ତେବେ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଫୁଲା ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ।

ବେଳେବେଳେ ଦାନ୍ତରରେ ପ୍ଲେକ୍ ଜମା ମଧ୍ୟ ଏହି କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମାଢିରୁ ବାରମ୍ବାର ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଭୟ ଦାନ୍ତ ଓ ମାଢି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଦାନ୍ତ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତୁ, ତେବେ ଆପଣ କିଛି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପାଚନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ ।

ଦୁଇଥର ବ୍ରସ୍ କରନ୍ତୁ
ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ବ୍ରଶ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯଥା ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଏବଂ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପ୍ଲେକ୍ ବିଲ୍ଡ ଅପ୍‌, ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ସଠିକ୍ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବାଛନ୍ତୁ
ଆଜିକାଲି ବଜାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଟୁଥପେଷ୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି, ଦାନ୍ତ ଧଳା ହେବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦାନ୍ତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାରରେ ବିଭିନ୍ନ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ତଥାପି, ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବାଛିବା ବେଳେ, ଏହା ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ ଆପଣ ବାଛିଥିବା ଟୁଥପେଷ୍ଟରେ ଫ୍ଲୋରାଇଡ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଫ୍ଲୋରାଇଡ୍ ଟୁଥପେଷ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ଦାନ୍ତରେ ପ୍ଲେକ୍ ସମସ୍ୟା, ମାଢି ରକ୍ତସ୍ରାବ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରିବ ।

ଡେଣ୍ଟାଲ ଫ୍ଲସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ
ଏହା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯେ କେବଳ ବ୍ରଶ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ସଫା ହୋଇଯିବ । ବେଳେବେଳେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଖଣ୍ଡ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଅଟକିଯାଏ, ଯାହା ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସହ ମାଢିରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ଦିନକୁ ଥରେ ଡେଣ୍ଟାଲ ଫ୍ଲସ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ପାଟି ଧୋଇବା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ
ମାଢିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ମାଉଥ୍ ୱାଶ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ଦୈନିକ ପାଟି ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରେ ପ୍ଲେକ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ପାଟିର ଦୁର୍ଗନ୍ଧକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ ।

ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ
ମାଢିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍‌-ସି ସମୃଦ୍ଧ ଫଳ ଏବଂ ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା, ସାମୁଦ୍ରିକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy