ସିଡି ଚଢିବାବେଳେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ

0 285

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ: ଯଦି ଆପଣ ସିଡି ଉପରକୁ ଯିବାବେଳେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ଝାଳ ବା ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସାବଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । କାରଣ ଏଗୁଡ଼ିକ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କିମ୍ବା କିଛି ପାହାଚ ଚଢିବା ପରେ ହୃଦୟରେ ଚାପ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଝାଳ ବା ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ତେବେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା ହୃଦୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଏବଂ ସାଂଘାତିକ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

ହୃଦୟ କିପରି ଯାଞ୍ଚ କରିବେ
ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହୃଦୟ ଠିକ ଭାବରେ କାମ କରୁଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସହଜରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ପାହାଚ ଚଢି ଜୋରରେ ନଃଶ୍ୱାସ ନେବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅଭ୍ୟାସ ନଥିବା କାରଣରୁ ଏପରି ହୋଇପାରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମର ହୃଦୟ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ତେଣୁ, ଭାରୀ କିମ୍ବା ନୂତନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶରୀର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ । ଏହା ଶରୀର ଏବଂ ହୃଦୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଚାପ ପକାଇବ ନାହିଁ ।

ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଜ୍ଝ

୧. ପ୍ରତିଦିନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲନ୍ତୁ
ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ ଯେ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ଦୌ ଡ଼ନ୍ତି କିମ୍ବା ଚାଲନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଗତି ଶୀଘ୍ର ରଖନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ହଜାର ପାହାଚ ଚାଲିବା ହୃଦୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ ।

୨. ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରନ୍ତୁ
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଜିମ୍ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସକାଳେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ନୃତ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହା କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ନିଜ ଶରୀର ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ଫିଟ୍ ରଖିପାରିବେ ।

ଏକ ଦୁର୍ବଳ ହୃଦୟକୁ କିପରି ଚିହ୍ନିବେ
ଯଦି ପାହାଚ ଚଢିବା ସମୟରେ ହୃଦୟରେ ଚାପ, ଝାଳ, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ହୁଏ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ହୃଦୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତୁମର ହୃଦୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ମିଳୁ ନାହିଁ ଏବଂ ସିଡ଼ି ଚଢିବା ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହୃଦୟ ସୁସ୍ଥ ଅଛି ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy