ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ପନିପରିବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ

0 291

ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେଉଁ ପନିପରିବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି? ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ପିଏମ ବାସଭବନରେ କେଉଁ ପନିପରିବା ଅଧିକ ଖାଉଛନ୍ତି? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କେଉଁ ପନିପରିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସଜନା ଛୁଇଁକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ସଜନା ଛୁଇଁକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ସଜନା ଛୁଇଁ ଖାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ସଜନା ଛୁଇଁ ଖାଇବା କେତେ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଏଥିରେ କେଉଁ ଗୁଣ ଅଛି ।

ସଜନା ଛୁଇଁର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଜନା ଛୁଇଁରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଭରପୁର ରହିଛି । ଏହି ଗଛ ଏକ ଆଂଟିବାୟୋଟିକ୍‌, ଆନାଲେଜିକ୍‌, ଆଂଟିଅକ୍ସିଡାଂଟ, ଆଂଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲୋମେଟୋରୀ, ଆଂଟିକାନ୍ସ,ର୍ ଆଂଟିଡାଏବେଟିସ୍‌, ଆଂଟିଭାଇରାଲ୍‌, ଆଂଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଏବଂ ଆଂଟିଜିଂ ଭାବରେ କାମ କରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଭିଟାମିନ୍ ବି ୧ (ଥିଏମାଇନ୍‌), ବି ୨ (ରାଇବୋଫ୍ଲାଭିନ), ବି ୩ (ନିୟାସିନ୍‌), ବି- ଲକ୍ଟ ଫୋଲେଟ୍‌, ଆସ୍କୋରବିକ୍ ଏସିଡ୍ (ଭିଟାମିନ୍ ସି), କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌, ଆଇରନ୍‌, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍‌, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ଜିଙ୍କ୍ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ସଜନା ଗଛ

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ, ସଜନା ଗଛର ସମସ୍ତ ଅଂଶ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାର ପତ୍ର ସବୁଠୁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆପଣ ରୋଷେଇରେ ସତେଜ ସଜନା ପତ୍ରକୁ ଶାଗ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହାର ପତ୍ରକୁ ତରକାରୀ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଏହାର ଶୁଖିଲା ପତ୍ରର ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସଜନା ପତ୍ରକୁ ଫୁଟାଇବା ଏବଂ ଏହାର ସୁପ୍ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସଜନା ଭଲ

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସଜନା ଛୁଇଁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ସ୍ତର ଭଲ ରହିଥାଏ । ଏହା ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିଥାଏ । ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଅବଶ୍ୟ, ସଜନା ପ୍ରକୃତିରେ ଗରମ, ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉତ୍ତାପ ସମସ୍ୟା (ଅମ୍ଳତା, ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଗଦା, ଭାରୀଋତୁସ୍ରାବ, ବ୍ରଣ) ଏହି ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy