ହାଇ-ବ୍ଲଡ ପ୍ରେସର ପାଇଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ପାନୀୟ ରାମବାଣ ସଦୃଶ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 168

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ପାନୀୟ: ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ବଦଳିବା ହେତୁ ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ବା ହାଇ ବ୍ଲଡପ୍ରେସର ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମସ୍ୟା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହୃଦଘାତ, କିଡନୀ ବିଫଳତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ କାରଣରୁ ଆଖି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ, ତେଣୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ରୋଗୀକୁ ତାଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ବିଶେଷ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ପାନୀୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଅଦା ଚା
ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଦା ଚା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଘରେ ତିଆରି କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ, ଏକ ପ୍ୟାନରେ ପାଣି ଗରମ କରନ୍ତୁ ଓ ସେଥିରେ ଅଦା ଖଣ୍ଡ ମିଶାନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ଏହା ଫୁଟିବ, ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ । ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ଚା’ରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଚା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ସବୁଜ ଚା
ଗ୍ରୀନ୍ ଟି, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଜରୁରୀ । ଏହା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ହର୍ବାଲ ଟି’
ହର୍ବାଲ ଟି’ରେ ଆଣ୍ଟୋସିୟାନିନ ଏବଂ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ ନାମକ ଯୌଗିକ ଥାଏ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ହର୍ବାଲ ଟି’ ଚା ପିଇପାରିବେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ମନ୍ଦାର ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ଗରମ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡାରେ ପିଅନ୍ତୁ ।

ଡାଳିମ୍ବ ରସ
ଡାଳିମ୍ବ ରସ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପଲିଫେନୋଲ ରକ୍ତକୁ ପତଳା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିଥାଏ ।

ନାଣ୍ଡି ବଗୁଲି ପାଣି
ନାଣ୍ଡି ବଗୁଲି ପାଣିରେ ଅନେକ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏଥିରେ ଥିବା ଓମେଗା- ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ନାଣ୍ଡି ବଗୁଲି ମଞ୍ଜିକୁ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ସେହି ଜଳକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ପରାମର୍ଶଗୁଡିକ କେବଳ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy