ମାଇଗ୍ରେନର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ? କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍‌?

0 222

ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ବଦଳିବା କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏହି ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମାଇଗ୍ରେନ୍‌, ଯାହାର ସମସ୍ୟା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ । ମାଇଗ୍ରେନ୍ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଯାହା ମୁଣ୍ଡର ଯେକୌଣସି ଅଂଶରେ ହୋଇପାରେ । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କାହା ସହିତ ହୋଇପାରେ । ସାଧାରଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମାଇଗ୍ରେନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ମାଇଗ୍ରେନ୍ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ ତାହା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ।

ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଲକ୍ଷଣ
ମାଇଗ୍ରେନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସାଧାରଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହଠାତ୍ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସାଧାରଣ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତି । ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ମାଇଗ୍ରେନରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ? ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଏକପାଖିଆ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ, ବାନ୍ତି, ଅଦୃଶ୍ୟତା, ଆଖି ଆଗରେ କଳା ଦାଗ ଦେଖିବା, ଦୁର୍ବଳତା, ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ମାଇଗ୍ରେନର ଲକ୍ଷଣ ।

ନିଜକୁ ଏହିପରି ରକ୍ଷା କର
ମାଇଗ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟା କାହା ସହିତ ହୋଇପାରେ, ଏହାକୁ ରୋକିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ, ନଚେତ୍ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । କିଛି ସହଜ ସମାଧାନ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭଲ ନିଦ ଏବଂ ବିଶ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ମସଲାଯୁକ୍ତ, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଯୋଗ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରି ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକରୁ ଆରାମ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy