ନେତାଜୀ କହିଥିଲେ – ମୁଁ ଫେରିବାକୁ ଆସି ନାହିଁ

0 262

୧୯୪୩ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୯ ତାରିଖ । ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ, ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ଯିଏ କେବେ ହାର ମାନିନଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅବିଦ୍ ହାସନ୍ ସଫ୍ରାନୀଙ୍କ ସହ ଜର୍ମନର ଏକ ୱାଟର ବୋଟ-୧୮୦ରେ ଚଢିଥିଲେ । କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉଭୟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ପୃଥିବୀର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସମୁଦ୍ର ଦେଇ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିଲା । ଶତ୍ରୁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଥିଲେ । ବିପଜ୍ଜନକ ଢେଉ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ ଆଟଲାଂଟିକ୍ ମହାସାଗର ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ, ବୋଟ-୧୮୦ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଠାରୁ ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ବ୍ରିଟିଶ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ କର୍ବିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଜର୍ମାନୀରୁ ଜାପାନକୁ ଚମତ୍କାର ସମୁଦ୍ର ଯାତ୍ରା

ଜର୍ମାନ ସବମେରାଇନ୍ ସେଠାରେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ବୁଡ଼ାଇ ସେଠାରେ ଶେଷ କଲା । ସୁଭାଷ ଏବଂ ଆବିଦ୍ ହାସନଙ୍କୁ ନେଇ ୟୁ-୧୮୦ ମାଡାଗାସ୍କରରେ ପହଁଚିଲା । ସେଠାରେ ସୁଭାଷ ଜାପାନୀ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଆଇ-୨୯ରେ ଚଢିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାଧୀନତାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ମସିହାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ମୋଡ଼ ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ୟୁ-୧୮୦ ଏବଂ ଆଇ-୨୯ ନିକଟତର ହେଲା, ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରବଳ ଝଡ ଆସିଲା । ଉଭୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର କ୍ୟାପଟେନମାନେ ସ୍ଥିର କଲେ ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଢେଉ ହେତୁ ଉଭୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଧକ୍କା ହେବ ଏବଂ ସବୁକିଛି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।

ଜାପାନ ଏହିପରି ପହଁଚିିଲା

ଜର୍ମାନ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର କ୍ୟାପେଟେନ ନେତାଜୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତମାନ ତୁମକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ନେତାଜୀ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଜର୍ମାନ ବୁଡ଼ାଜାହାଜର କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଫେରି ଆସିବାକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି । ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ କଫିନ ବାନ୍ଧିଥିଲେ ଏବଂ ଆବିଦ୍ ହାସନ ସାଫ୍ରାନୀଙ୍କ ସହ ଏକ ରବର ଡଙ୍ଗାରେ ଚଢି ସମୁଦ୍ରର ପ୍ରବଳ ଢେଉ ମଧ୍ୟରେ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ । ତା’ପରେ ଝଡ଼ତୋଫାନ ହେତୁ ସମୁଦ୍ରର ଢେଉ ଏତେ ପରିମାଣରେ ପରିଣତ ହେଲା ଯେ ଅନେକ ଥର ଏହା ନେତାଜୀକୁ ଠେଲି ନେଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ଥିର ଏବଂ ଆତ୍ମା ଜୀବନ୍ତ, ତେବେ ସମୁଦ୍ରର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଢେଉ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରେ । ନେସାଜୀ ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅତିକ୍ରମ କରି ଜାପାନରେ ପହଁଚିିଥିଲେ ।

ଜାପାନରେ ପହଁଚିବା ପରେ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରଣହୁଙ୍କାର ଦେଇଥିଲେ

ସମସ୍ତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ, ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ, ୧୧ ମଇ ୧୯୪୩ ରେ, ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତି ଜାପାନର ରାଜଧାନୀ ଟୋକିଓରେ ପହଁଚିିଲେ । ନା କୌଣସି ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ, ନା କୌଣସି ସେନାର କମାଣ୍ଡର, ନା କୌଣସି ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ, କିନ୍ତୁ ଜାପାନରେ ପହଁଚିିବା ପରେ ସୁଭାଷ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜେନେରାଲ ଟୋଜୋଙ୍କୁ ଭେଟିବେ । ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଏବଂ ଜେନେରାଲ ଟୋଜୋ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସଭାରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସୁଭାଷ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସେନାର ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟ ରାସବିହାରୀ ବୋଷଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ।

ରାସବିହାରୀ ବୋଷ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି

୪ ଜୁଲାଇ ୧୯୪୩ ରେ, ଜଣେ ବୋଷ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ (ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସେନା) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନ୍ୟ ବୋଷକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କଲେ । ସେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସେନାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରିବା ମାତ୍ରେ ନେତାଜୀ ଏଥିରେ ଦୀର୍ଘନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

୫ ଜୁଲାଇ ୧୯୪୩ ରେ, ସିଙ୍ଗାପୁରର ଟାଉନ ହଲ ସମ୍ମୁଖରେ ନେତାଜୀ, ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ସେନାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଚାଲୋର ବଗଲକୁ ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ । ୨୧ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୪୩ ରେ, ବୋଷ ଭାରତର ଅସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଜର୍ମାନୀ, ଜାପାନ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, କୋରିଆ, ଚୀନ୍‌, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ସମେତ ୧୧ ଟି ଦେଶରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy