ସାବଧାନ! ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଉଛନ୍ତି କି? ଏହି ରୋଗ ହେବ!

0 470

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଜଣେ ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି। ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ବା ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିପାରେ, ଏହା ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଆଣ୍ଠୁ-ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅଳସୁଆମି ଇତ୍ୟାଦି ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ମଧୁମେହ

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୈନିକ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ। ତେଣୁ, ସ୍ଲିପ୍ଂ ସାଇକେଲକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ, ଓଭରସ୍ଲିପ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ।

ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ

ଅତ୍ୟଧିକ ଶୋଇବାର ଏକ ସାଧାରଣ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେଉଛି ହୃଦରୋଗର ଆଶଙ୍କା। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ, ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ।

ମେଦବହୁଳତା

କମ୍ ଶୋଇବା କିମ୍ବା ଅଧିକ ଶୋଇବା ଉଭୟ ମେଦବହୁଳତାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁସାରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ମେଦବହୁଳତା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

ଉଦାସୀନତା

ଉଭୟ ଶୋଇବା ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ପରସ୍ପର ସହିତ ଜଡିତ। ଉଦାସୀନତା ଭୋଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ଶୋଇପାରେ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି କାରଣରୁ ଶୋଇବା ଚକ୍ର ବିଚଳିତ ହୁଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକ ଶୋଇବା ଅବସାଦର ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ।

ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା

ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଥାସମ୍ଭବ ଜଣେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯେଉଁମାନେ ଦିନରେ ଅଧିକ ଶୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ରାତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ସକାଳେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy