ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହାଇ-ମ୍ୟୁଜିକ କିମ୍ବା ସିନେମା ହଲକୁ ନେବା ଠିକ୍ ନା ଭୁଲ୍‌?

0 93

ଯଦି ତୁମେ ତୁମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହାଇ-ମ୍ୟୁଜିକ କିମ୍ବା ସିନେମା ହଲ୍ ଭଳି ସ୍ଥାନକୁ ଯଦି ସାଙ୍ଗରେ ନେଉଛ, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଠିକ୍ ନା ଭୁଲ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ’ଣ ଭଲ ..

ଚାପ ଏବଂ ଉତ୍ତଜନା: ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ବା ହାଇ-ମ୍ୟୁଜିକ ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଅନେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ମନରେ ଉଠିଥାଏ କି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ସଙ୍ଗୀତ କିମ୍ବା ସିନେମା ହଲ୍ ଭଳି ସ୍ଥାନକୁ ନେବା ଠିକ୍ କି ଭୁଲ୍ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ସେମାନଙ୍କ କାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ ।

ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା: ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦ ପିଲାମାନଙ୍କର କାନକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ସେମାନଙ୍କର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ: ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଏବଂ ଶବ୍ଦ ପିଲାମାନଙ୍କର ମନ ଏବଂ ଶରୀର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଏହା ସେମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା: ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦ ପିଲାମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । କ୍ରମାଗତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନେ ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କରିପାରନ୍ତି ।

ଶୋଇବାରେ ବ୍ୟାଘାତ: ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦ ପିଲାମାନଙ୍କ ନିଦରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ, ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିକାଶ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy