ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଅଭ୍ୟାସ ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ

0 249

ପିଲାକୁ ସଠିକ୍ ଲାଳନପାଳନ କରିବା ଅର୍ଥ ତାଙ୍କୁ ଜଗତକୁ ସାମ୍ନା କରିବାର ସଠିକ୍ ମାର୍ଗ ଶିଖାଇବା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ସାମାଜିକ ଆଚରଣର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର କିଛି ଉପାୟ ଅଛି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବେ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ସମାଜରେ ସଠିକ୍ ଆଚରଣ କରିବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ ।

ଗୋଟିଏ ଶିଶୁର ଭଲ ସାମାଜିକ ଆଚରଣ କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସଫଳତା ପାଇଁ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରେ । ଏଠାରେ କିଛି ଟିପ୍ସ ଏବଂ ଖେଳ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ବିକାଶ କରିପାରିବେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ‘ଟ୍ରେଣ୍ଡର ହନ୍‌ଟ’ ଖେଳ ଆକାରରେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବାକୁ ଦିଅ, ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ସେମାନେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିପାରନ୍ତି, କାହାକୁ ଖେଳିବାକୁ କିମ୍ବା ନିଜକୁ ଏକ ନୂତନ ସହପାଠୀ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ କହିପାରନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କୁ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ । କାରଣ ନିୟମିତ ଖେଳୁଥିବା ପିଲାମାନେ ଉନ୍ନତ ସାମାଜିକ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆଚରଣଗତ ସମସ୍ୟା କମ୍ ଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଚା ’ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ କରନ୍ତୁ । କାରଣ ସେମାନେ କିଛି ଆଚରଣ ଶିଖିବେ । ଯେପରି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଦ୍ର ଭାବରେ ଜିନିଷ କିପରି ମାଗିବାକୁ ହୁଏ ଶିଖାଅ, କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ? କିଛି ମାଗିବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ଏବଂ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବା ଆଦି ଶିଖାନ୍ତୁ ।

ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଶ୍ରୋତା ହେବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଖି ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ, ନୋଡ କରିବାକୁ ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିବାକୁ ଶିଖାନ୍ତୁ । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଗଢିବା ପାଇଁ ଶ୍ରବଣ କୌଶଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ଫୁଲ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ବନ୍ଧୁତା କିପରି ଉଦ୍ଭିଦ ପରି ଏବଂ ସେମାନେ ନିୟମିତ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ବଢିବା ପାଇଁ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଜଣେ ଭଲ ବନ୍ଧୁ କ’ଣ ଏବଂ ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିପରି ଭଲ ବନ୍ଧୁ ହୋଇପାରିବେ ତାହା ଜାଣିବାରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy