କ୍ରୋଧ ଓ ଅହଂକାର ଏକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଶେଷ କରିପାରେ, ଏହି ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କର

0 202

ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପର୍କ ଭିତରେ କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଅହଂକାର ଆସେ, ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଅହଂକାର ଯୋଗୁଁ, ନିୟମିତ ଝଗଡା ସଂପର୍କରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବିକାଶ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଲୋକମାନେ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅହଂକାର ଏବଂ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ଝଗଡା ବାରମ୍ବାର ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ପ୍ରେମ ମଧ୍ୟ କମିବାକୁ ଲାଗେ । ଦୈନିକ ଝଗଡା ସେମାନଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଦିଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାର ପଥରେ ଆସେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯଦି ଏକ ସମ୍ପର୍କରେ ଇଗୋ ଏବଂ କ୍ରୋଧ ସାମ୍ନାକୁ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିକିଏ ଜ୍ଞାନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ ।

ରାଗରେ କହିଥିବା କଥା
ଯଦି ତୁମେ ସଂପର୍କରେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଭାବନାକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମର ସାଥୀ କ୍ରୋଧ କିମ୍ବା ଅହଂକାରରୁ ଯାହା କୁହନ୍ତି ତାହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ ନାହିଁ । ଛୋଟ ଜିନିଷକୁ ହୃଦୟକୁ ନେବା ଘୃଣାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କରେ ତିକ୍ତତା ଆଣିଥାଏ । କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଅହଂକାରରୁ କୁହାଯାଇଥିବା କଥାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ।

ଈର୍ଷା ଭାବନା
ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଈର୍ଷା କିମ୍ବା ଘୃଣାର ଅନୁଭବ ଏକ ସମ୍ପର୍କକୁ ସହଜରେ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ଈର୍ଷା ମଧ୍ୟ ଅହଂକାରର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ, ଈର୍ଷାକୁ ସମ୍ପର୍କ ଭିତରକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅ ନାହିଁ ।

କଥା ବାର୍ତ୍ତା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ
ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଝଗଡା ହୁଏ, ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଯୋଗାଯୋଗ ନଥାଏ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ବଢିବାକୁ ଲାଗେ । ଅଧିକାଂଶ ଦମ୍ପତି କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଅହଂକାର ଯୋଗୁଁ ନିଜ ସାଥୀମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହୋଇଯାଏ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy