ପିଲାଙ୍କୁ ମତାମତ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

0 184

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କ କଥା ଓ କାର୍ଯ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ତୁମେ ପିଲାମାନଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା ଏବଂ ତାଗିଦ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ।

କଥା କିମ୍ବା ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯାହା କହିଥାଉ, ସେମାନଙ୍କର ଭାବମୂର୍ତ୍ତୀ ଓ ଆତ୍ମ ସମ୍ମାନର ବିକାଶରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ସମାନ ଜିନିଷ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରନ୍ତି ଯାହା ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଶୁଣନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆଧାରରେ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରନ୍ତି ।

ଦୁନିଆର ଶୀର୍ଷ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସକରାତ୍ମକ ମତାମତ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଭାବମୂର୍ତ୍ତୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ଆପଣ କରୁଥିବା କିଛି ଛୋଟ ଜିନିଷ ଶିଶୁର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇପାରେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆପଣ ପିଆନୋ ଭଲ ଭାବରେ ଖେଳିବା ଶିଖିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ କୋଠରୀକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିଛନ୍ତି ।

ମନୋବିଜ୍ଞାନୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସକରାତ୍ମକ ଚିତ୍ର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଜିନିଷ ଶିଖିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ।

ତୁମେ କହୁଥିବା ଭଲ କଥା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜାଣିବା ଏବଂ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯେ ସେମାନେ କିଏ । ’ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ଆରାମ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy