ଶନିଙ୍କ କୋପରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ

0 536

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ରୂପ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ଓସ୍ତ ଗଛ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ସାଧୁମାନେ ଏହି ଗଛଗୁଡ଼ିକୁ ପୂଜା କରୁଥିଲେ। ଏହି ଗଛକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଓସ୍ତ ଗଛ ସର୍ବାଧିକ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଆଜମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯେଉଁମାନେ ବହୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏହି ଗଛ ତଳେ କିଛି ସମୟ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବା ପାଇଁ କୁହାଯାଏ। ଓସ୍ତ ଗଛର କେବଳ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ନାହିଁ, ଶାନିଦେବଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଓସ୍ତ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଲାଭଦାୟକ।

କୁହାଯାଏ ଯଦି କାହା ରାଶିରେ ଶନି କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ବା ତାଙ୍କ ଉପରେ ଶନି ଦଶା ପଡ଼ିଥାଏ ତେବେ ଶନିବାର ଦିନ ଓସ୍ତ ଗଛ ତଳେ ଏକ ସୋରିଷ ତେଲଯୁକ୍ତ ଦୀପ ଜାଳିବା ଓ ଓସ୍ତ ଗଛ ଚାରିପଟେ ବୁଲିବା ଦ୍ୱାରା ଶନିଙ୍କ ରାଗ ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ:

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବଡ ଭଉଣୀର ନାମ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯିଏ ମଧ୍ୟ ଓସ୍ତଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ। ଥରେ ଅଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦୁଃଖରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମାତା Dଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦୁଃଖର କାରଣ ପଚାରିଥିଲେ। ବହୁତ କିଛି ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମର ସ୍ୱାମୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ତିନୋଟି ଦୁନିଆରେ ପୂଜା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଓସ୍ତଙ୍କୁ କେହି ପୂଜା କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭଉଣୀକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଏ ବିଷୟରେ ଦୁଃଖିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆଜିଠାରୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶନିବାର, ମୁଁ ନିଜେ ଓସ୍ତ ଗଛରେ ରହିବି ଏବଂ ଯିଏ ଏହି ଦିନ ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବ ଏବଂ ସେଠାରେ ଦୀପ ଦାନ କରିବ, ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଗାଇବି।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେବେଠାରୁ ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରି ଭଗବାନ ଶନି ଦେବଙ୍କ କ୍ରୋଧ କମିଯାଏ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଧନ ଆକାରରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି।

(Disclaimer: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ସାଧାରଣ ଅନୁମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। କେବଳ ସୂଚନା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy