ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେକ୍ ନା କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇବା ଉଚିତ? ୯୯% ଲୋକ ନିୟମ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ

0 219

ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ନା ବ୍ରେକ୍‌: ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇନଥାଏ । ବିଶେଷକରି ମାନୁଆଲ୍ ଗିଅରବକ୍ସ ସହିତ ଏକ କାରରେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଲଚ୍‌, ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ ରେସ୍ ପେଡାଲର ମିଶ୍ରଣକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଏହି ତିନୋଟି ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହୋଇପାରେ । ଡ୍ରାଇଭିଂରେ କିଛି ନିୟମ ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କାରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହି ବିବରଣୀଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କାରକୁ ଭଲ ଚାଲିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ କ୍ଲଚ୍ ଏବଂ ବ୍ରେକ୍ ର ସଠିକ୍ ବ୍ୟବହାର ଶିଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇବା କିମ୍ବା ଚଳନ୍ତା କାରରେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ଅନେକ ଲୋକ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇଟିର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ରାଜପଥରେ ଯାଉଛନ୍ତି, କାରର ଗତି ବହୁତ ଅଧିକ ଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ କାରକୁ ମନ୍ଥର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେକ୍ ଦବାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପରେ, କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇ ଗତି ଅନୁଯାୟୀ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଉଚିତ । ଏହାର ଅର୍ଥ ରାଜପଥରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ ତା’ପରେ କ୍ଲଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ସହରରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଛକ ମଧ୍ୟରେ ଗାଡି ଚଳାଉଛନ୍ତି ତେବେ କଣ କରାଯିବ? ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାରର ବେଗ ବହୁତ ଅଧିକ ନଥାଏ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାନ୍ତି ତେବେ କାରଟି ଅଟକି ଯାଇପାରେ । ତେଣୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଆପଣ ରାସ୍ତାର ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସର୍ବଦା ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy