ଆପଣ ଟମାଟୋ ସସ୍ ଖାଉଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ?

0 246

ଟମାଟୋ ସସ୍‌: କୌଣସି ଜିନିଷର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଟମାଟୋ କେଚପ୍ ବା ସସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ବୟସ୍କ ଓ ପିଲାମାନେ ଏହାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ବରଗର ଓ ପିଜା ସହିତ ଟମାଟୋ ସସ୍ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ସ୍ନାକ୍ସ ଯାହା ବି ହେଉ, ଟମାଟୋ ସସ୍ ଏହାର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜ୍ଜନକ ହୋଇଥାଏ । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ ଟମାଟୋ ସସ୍‌କୁ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି । ତେଣୁ ଏହାକୁ ନ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଟମାଟୋ ସସ୍ କାହିଁକି କ୍ଷତିକାରକ?
ଟମାଟୋ ସସ୍ ଖାଇବା ଅର୍ଥାତ୍ ଟମାଟୋ ସସ୍ ଶରୀରରେ ସୋଡିୟମ୍ ଏବଂ ସୁଗାର ଗ୍ରହଣକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ନ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ।

ଟମାଟୋ ସସ୍ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ
୧. ଟମାଟୋ ସସ୍ କିମ୍ବା କେଚପ୍ ତିଆରିରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣକାରୀ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯାହା ମୋଟାପଣ ଏବଂ ମଧୁମେହ ଭଳି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

୨. ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟମାଟୋ ସସ୍‌ରେ ଚିନି ଅଧିକ ଥାଏ । ଅର୍ଥ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ସସ୍ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦୈନିକ ଚିନିର ୭ ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ଅଧିକ ହୋଇପାରେ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ବହୁତ ମିଠା ଅଟେ ।

୩. ଟମାଟୋ ସସ୍ କିମ୍ବା କେଚପ୍ ଚିନି ସହିତ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଲୁଣ ଧାରଣ କରିଥାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁଣ ଧାରଣ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟରୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

୪. ସସ୍ ହେଉଛି ଏକ ଅମ୍ଳୀୟ ଖାଦ୍ୟ । ଏହି କାରଣରୁ, ପାକସ୍ଥଳୀ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ ।

୫. ସସ୍ ତିଆରିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଡିଷ୍ଟିଲ୍ ଭିନେଗାର ଏବଂ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଚିନି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହା ସହିତ ନିୟମିତ ମକା ସିରପ ଏବଂ ପିଆଜ ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଏହା ଜିଏମଓ ମକାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଯେଉଁଥିରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ତେଣୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

୬. ଯେତେବେଳେ ଟମାଟୋ ସସ୍ ତିଆରି ହୁଏ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଟମାଟୋକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାଯାଏ । ଏହା ପରେ ଏହାର ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଚୋପାକୁ ବାହାର କରି ପୁନର୍ବାର ରନ୍ଧାଯାଏ । ଏହି ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଟମାଟୋରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।

୭. ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଟମାଟୋ ସସ୍ ରେ ପ୍ରୋଟିନ୍‌, ଫାଇବର କିମ୍ବା ମିନେରାଲ୍ସ ନାହିଁ । ଚିନି ଏବଂ ସୋଡିୟମର ପରିମାଣ ଅଧିକ, ଯାହା କିଡନୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଏଥିରେ ପାଚିଲା ଲାଇକୋପିନ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀର ସହଜରେ ପାଳନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy