ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ହୃଦରୋଗ ଆଶଙ୍କା ଶୂନ୍ୟ ହୋଇପାରେ

0 163

ହୃଦ୍ ରୋଗ: ଯଦି ଆପଣ ଖୋଲା ଆକାଶରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ପାର୍କ ପରି ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ବୁୁଲନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବ । ଏହା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ମଧୁମେହ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ସମୟ ବିତାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ରନିକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଫୁଲିବା ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

ମସ୍ତିଷ୍କ, ଆଚରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କେବଳ ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଦାହ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ, କିଛି ପୂର୍ବ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କ ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ହୃଦ୍‌ରୋଗ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ସଂଯୋଗ ଦେଖାଯାଇଛି ।

ଅଧ୍ୟୟନ କ’ଣ କହିଥାଏ?
ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରକୃତିରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବା ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ସୂଚକ ଉପରେ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଇଣ୍ଟରଲୁକିନ୍ -୬ (ଆଇଏଲ୍ -୬), ସି-ରିଆକ୍ଟିଭ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ସାଇଟୋକାଇନ୍ ଥାଏ । ଆମେରିକାର କର୍ଣ୍ଣେଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଇକୋଲୋଜି ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଆନ୍‌ଥୋନୀ ଓଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଧ୍ୟୟନକାରୀ ଟିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦାହକୁ ବଢାଉଥିବା ସୂଚକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପ୍ରକୃତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କିପରି ଉତ୍ତମ ତାହା ଜୈବିକ ଉପାୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରକୃତିରେ ରହିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ
ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ପ୍ରକୃତିରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରି ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ମଧୁମେହ ପରି କ୍ରନିକ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ସହଜରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇପାରିବ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ୧,୨୪୪ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ପରୀକ୍ଷା, ପରିସ୍ରା ଏବଂ ରକ୍ତ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଆପଣ କେତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାରକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍‌?
ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରକୃତିରେ କେତେ ଦିନ ଚାଲିବା ଉଚିତ୍ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଲେଖକ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଆନ୍‌ଥୋନୀ ଅନଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ କେତେ ଦିନ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରକୃତିରେ କେତେ ଦିନ ରହନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଅଟେ । ଓଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା, ସୁସ୍ଥ ଆଚରଣ, ଔଷଧ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ପରି ଅନ୍ୟ ଭେରିଏବଲ୍ ପାଇଁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦଳ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀ ହେବା, ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରକୃତିରେ ସମୟ ବିତାଇବା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାହ ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରକୃତି ସହିତ ଦିନକୁ କିଛି ସମୟ ବିତାଇବା ଉଚିତ୍

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy