ଖରା ଦିନେ କିପରି ନେବେ ତ୍ୱଚାର ଯତ୍ନ ?

0 306

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ, ଗରମ ପବନ ଏବଂ ଖରା ତ୍ୱଚା ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ, ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଟ୍ୟାନ୍ ହୋଇଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ବା ଏହାର ଚମକ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣେଇ ପାରିବେ। ଅନେକ ଥର, ଘର କିମ୍ବା ସ୍ୱଦେଶୀ ଉପଚାର ଆମ ତ୍ୱଚାର ଯତ୍ନ ନେବାରେ ଖୁବ୍ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ମହଙ୍ଗା କ୍ରିମ୍ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ କାମ ଦେଇଥାଏ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୩ଟି ଘରେ ତିଆରି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହାକୁ ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିବା ସହ ତ୍ୱଚା ସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୁଷ୍କ ତ୍ୱଚାର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କିପରି ଘରେ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ।

ମହୁଲେମ୍ବୁ :

ଉଭୟ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଭଲ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦୁଇଟିର ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଏକ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ତ୍ୱଚାକୁ ସଫ୍ଟ କରିଥାଏ। ଏହି ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସ ନିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଉଭୟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅତି କମରେ ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ କୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ମୁଲତାନି ମାଟି-ଗୋଲାପ ଜଳ:

ଦୁର୍ବଳ ତ୍ୱଚାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ମୁଲତାନି ମାଟି ଏବଂ ଗୋଲାପ ଜଳ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ଚାମଚ ମୁଲତାନି ମାଟି ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶାନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହାକୁ ତୁମ ମୁହଁରେ ଲଗାଇ ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ କୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ହଳଦୀଚନ୍ଦନ:

ତ୍ୱଚାର ଗ୍ଲୋ ପାଇଁ ହଳଦୀ-ଚନ୍ଦନ ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ହଳଦୀରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଉପାଦାନ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହା ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆଣିଥାଏ। ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ପାତ୍ର ନିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ କଦଳୀ ପାଉଡର, ଚନ୍ଦନ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଗୋଲାପ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୨୦ ରୁ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ କୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

Disclaimer: ଉପରୋକ୍ତ ସୂଚନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିନିଅନ୍ତୁ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy