ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଏହି ଉପଚାର କରନ୍ତୁ

0 138

ଅତ୍ୟଧିକ କାର୍ଯ୍ୟଚାପ ଓ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଏକ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା। କେବଳ ଉପରୋକ୍ତ ସେହି ୨ଚି କାରଣ ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଜାରି ରହେ, ତେବେ ଏହାର ପରିଣାମ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା ନକରି ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ନେବା ଭଲ।

ବେଳେବେଳେ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ, ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ, ମୋବାଇଲ୍-ଲାପଟପ୍ ର କ୍ରମାଗତ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରାୟତଃ କିଛି ଲୋକ ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଔଷଧ ଅପେକ୍ଷା ସେମାନେ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ସାହାଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

ମାଇଗ୍ରେନ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଅଛି। ଏଠାରେ ପାଞ୍ଚଟି ମୁଖ୍ୟ ଘରୋଇ ଉପଚାର ରହିଛି ଯାହା ମାଇଗ୍ରେନ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ:

ଅଦା-

ଅଦାରେ ଥିବା ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ, ଯାହା ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଆପଣ ଅଦା ରସ ବାହାର କରି ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇପାରିବେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

ରସୁଣ-

ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ମହୁ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ରସୁଣ ରସ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ମହୁ-

ମହୁରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଥାଏ ଯାହା ମାଇଗ୍ରେନ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆପଣ ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ଖାଇପାରିବେ।

ନଡିଆ ତେଲ-

ମସାଜ ପାଇଁ ନଡିଆ ତେଲ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ। ନଡ଼ିଆ ତେଲରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ଜୁଆଣି-

ଜୁଆଣିରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ଆପଣ ଜୁଆଣିକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ସେହି ପାଣି ପିଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଜୁଆଣି ତେଲରେ ମସାଜ କରିପାରିବେ। ଏହି ଉପଚାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିନେବା ଉଚିତ୍।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy