ଜଳ ଅଭାବରୁ ଶରୀରରେ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଯାଏ! ଜାଣନ୍ତୁ

0 357

ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଜଳ ପାଇବ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ପରେ ଲୋକମାନେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ତୃଷାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ । କିନ୍ତୁ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେଲେ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତାହା ଆମେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିବୁ ।

ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେଲେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଦେଖାଯାଏ

କ୍ରମାଗତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା
ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଅଛି । ଜଳ ଅଭାବରୁ ଶରୀର ଏପରି ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ରହିଥାଏ ।

ଖାଦ୍ୟ ଲୋଭ
ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କ୍ଷୁଧା ଏବଂ ତୃଷା ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି । ତୃଷାର୍ତ୍ତ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଲୋଭ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗଳା ମଧ୍ୟ ଶୁଖିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଜଣେ ବଦହଜମୀ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଅମ୍ଳତା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୁଏ ।

ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା
ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ମୁହଁରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । କମ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଳା ଶୁଖିଯାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ପାଟି ଭିତରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ।

ହାର୍ଟ ବିଟ୍ ବଢିବା
ଜଳ ଅଭାବରୁ ଶରୀରରେ ପ୍ଲାଜ୍ମା ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ । ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବଢିଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହାର୍ଟ ବିଟ୍ ବଢିବାରେ ଲାଗେ । ଯଦି ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଅଛି ।

ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଅଳିଆ ଚର୍ମ
ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବରୁ ଚର୍ମ ଶୁଷ୍କ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଚର୍ମରେ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା ଏବଂ କୁଂଚନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ତେଣୁ, ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଅଛି କି ନାହିଁ ଆମେ ଯାଂଚ କରିପାରିବା ।

ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ଅସୁସ୍ଥତା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ଜଳ ଅଭାବରୁ ଜଣେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିଦ୍ରା ଏବଂ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା
କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଅନ୍ତନଳୀ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତନଳୀ ଗତି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପେଟ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସଂପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy