ଅଂଶୁଘାତରେ ଯଦି କେହି ଅସୁସ୍ଥ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପାଣି ପିଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଜାଣନ୍ତୁ

0 144

ମେ’ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରାୟ ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ଯୋଗୁଁ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ହୋଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଡିହାଇଡ୍ରେସନର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, କିଛି ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ବଢୁଥିବାରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି । ନିଜକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ’ଣ କୁହନ୍ତି?
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ପାଣି ଦେବାରେ ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ସେ ପାଣି ପିଇବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ପାଣି ପେଟ ବଦଳରେ ଫୁସଫୁସକୁ ଯାଇପାରେ । ଏହା ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ପାଣି ପ୍ରବେଶ କରେ, ଆପଣ ନିମୋନିଆର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୁଏ, ଯଦି ଜଳ ପରି ଯେକୌଣସି ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ର ସନ୍ତୁଳନ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ । ଏଥିରେ, ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କିଛି ସୂଚନା ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆଧାରିତ । କୌଣସି ପରାମର୍ଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଜରୁରୀ ।

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy